Chińska marynarka wojenna przyjęła do służby nowy okręt rozpoznania elektronicznego typu 815A Kaiyangxing (numer burtowy 856). Uroczysta ceremonia odbyła się we wtorek 10 stycznia w Qingdao.

Chiny rozpoczęły prace nad wyspecjalizowanymi okrętami rozpoznawczymi (szpiegowskimi) jeszcze w latach 70. Początkowo budowano pojedyncze okręty, szukając najlepszych rozwiązań. W pełni satysfakcjonująca okazała się dopiero jednostka typu 815A, przyjęta do służby w grudniu 2010 roku. Kolejne trzy okręty podniosły banderę w roku 2015. Kaiyangxing jest piątą jednostką serii, szósta znajduje się w budowie.

Jak zawsze w wypadku okrętów szpiegowskich trudno powiedzieć cokolwiek o ich wyposażeniu. Ogólnie przyjmuje się, że okręty typu 815A są przygotowane do prowadzenia działań ELINT i SIGNINT w każdych warunkach pogodowych w ciągu dnia i nocy. Przypuszczalnie umieszczona na śródokręciu największa kopuła kryje radar przeznaczony do śledzenia pocisków balistycznych.

O jednostkach typu 815 było głośno w czerwcu ubiegłego roku. Okręt z numerem burtowym 855, o nieustalonej jeszcze nazwie, naruszył wówczas na krótko japońskie wody terytorialne.

Zobacz też: Czterdziesta korweta typu 056 dla chińskiej floty.

(sinodefence.com)

Simon Yang, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic