W poniedziałek 26 marca do miasta Golo w Zachodnim Darfurze dotarł kontyngent chińskich żołnierzy działających w ramach misji stabilizacyjnej UNAMID. Zadaniem wojskowych jest założenie tymczasowej bazy operacyjnej w pobliżu gór Dżabal Marra. W czerwcu 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła mandat misji w Sudanie na kolejny rok, co ma zabezpieczyć sytuację w kraju pozostającym na granicy wybuchu wojny domowej.

Rząd Sudanu 28 stycznia przekazał do dyspozycji ONZ ziemię, na której ma powstać baza zakładana przez chińskich żołnierzy. Głównym celem stacjonującego tu kontyngentu ma być przede wszystkim ochrona ludności cywilnej. Chińczycy przybyli do Golo mają pełnić z początku głównie obowiązki związane z założeniem bazy, która ma zabezpieczyć Sudańczyków przed atakami ze strony działających w regionie bojowników Ruchu Wyzwolenia Sudanu (SLM).

W czerwcu zeszłego roku ONZ we współpracy z Unią Afrykańską zadecydowała o redukcji personelu misji UNAMID o 44% i wycofaniu 30% policjantów. Wiązało się to z likwidacją jedenastu posterunków i baz operacyjnych. Według szacunków w wyniku konfliktu w Darfurze zginęło do tej pory około 300 tysięcy osób a ponad 2,5 miliona osób musiało opuścić miejsca zamieszkania.

(sudantribune.com)

COSV, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported