Saab i US Army podpisały wieloletnią umowę ramową na dostawę granatników wielozadaniowych systemu Carl-Gustaf M4 (w Stanach Zjednoczonych funkcjonującego pod nazwą M3E1). Pierwsze zamówienie opiewa na kwotę 19 milionów dolarów. Dostawy przewidziane są jeszcze na bieżący rok.

Zamówienie złożono w czwartym kwartale 2018 roku. Umowa będzie obowiązywać przez trzy lata. Daje ona Amerykanom możliwość złożenia zamówień na systemy Carl-Gustaf M4 o łącznej wartości około 41 milionów dolarów.

– Ta umowa jest wynikiem wieloletniej owocnej współpracy Saaba z rządem Stanów Zjednoczonych – oświadczył Görgen Johansson, szef działu Dynamics w Saabie. – To wyraźny dowód zaufania klienta co do możliwości systemu Carl-Gustaf i pozycji Saaba jako dostawcy.

– Carl-Gustaf jest już od wielu lat bronią wsparcia dla amerykańskich sił specjalnych – powiedział Erik Smith, prezes Saab Defense and Security USA. – System jest obecnie na wyposażeniu jednostek lekkiej piechoty i piechoty morskiej na różnych teatrach działań. Dzięki swoim możliwościom i elastyczności zapewnianej przez zdolność użycia różnych typów amunicji przyniesie jeszcze więcej korzyści amerykańskim żołnierzom.

M4 to najnowszy wariant użytkowanej od 1948 roku rodziny Carl-Gustaf. Cechuje się lżejszą konstrukcją (masa poniżej 7 kilogramów) i wedlug zapewnień producenta ma być kompatybilny z przyszłymi inteligentnymi systemami obserwacji, a także z amunicją programowalną.

Zobacz też: Granatniki Carl-Gustaf M4 dla Słowenii

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba