Erik Prince, dostawca prywatnych usług wojskowych i nieformalny doradca prezydenta Donalda Trumpa, prowadzi rozmowy na temat kupna ukraińskiego producenta silników lotniczych Motor Sicz. Prince i jeszcze jeden potencjalny nabywca z sektora prywatnego są zachęcani do kupna ukraińskiej fabryki osobiście przez prezydenta Trumpa. Taki ruch ma zapobiec wpadnięciu strategicznego przedsiębiorstwa w ręce Chińczyków.

Erik Prince jest byłym członkiem Navy SEAL i założycielem prywatnej firmy wojskowej Blackwater, która okryła się niesławą w czasie działalności w Iraku. W tej chwili jest dyrektorem generalnym i zastępcą prezesa w spółce Frontier Services Group zarejestrowanej w Hongkongu i Pekinie. Prowadzi też inne biznesy związane z obronnością.

Od 2014 roku Prince co najmniej dziewięć razy przebywał na Ukrainie. Odmówił on komentarza w tej sprawie, ale rzecznik prasowy Frontier Services Group potwierdził, że firma jest zainteresowania bliżej nieokreślonymi inwestycjami na Ukrainie.

O przedsiębiorstwie Motor Sicz zrobiło się głośno nie tylko z powodu jego możliwej sprzedaży Chinom. Ukraińska Służba Bezpieczeństwa prowadzi przeciwko spółce wstępne dochodzenie w sprawie możliwego dostarczania wyposażenia wojskowego do Rosji, która następnie miała je wykorzystywać do akcji sabotażowych w Donbasie.

Zobacz też: Ukraina rzuca wyzwanie Rosji w Indiach

(112.international)

Maciej Hypś, Konflikty.pl