Gonen Segew, izraelski minister energii w latach 1995–1996, prawdopodobnie będzie odbywał karę pozbawienia wolności. Polityk zawarł ugodę z prokuraturą, przyznał się do winy i ma trafić do więzienia na jedenaście lat. Ostateczny wymiar będzie zależeć od sądu, który wyznaczył posiedzenie na 11 lutego.

Zaznaczyć należy, że prokurator nie postawił zarzutu udzielenia obietnicy wspomagania Teheranu na wypadek wojny, gdyż oskarżony przyznał się do zarzucanych mu czynów szpiegostwa.

Od kilku lat Segew mieszkał w Nigerii, gdzie osiadł po opuszczeniu więzienia w 2007 roku. Poprzednią karę odbywał na mocy wyroku za przemyt narkotyków i fałszowanie paszportów dyplomatycznych. W 2005 roku został zatrzymany przy próbie przemytu 30 tysięcy tabletek ecstasy z Holandii do Izraela. Wówczas posługiwał się podrobionym paszportem.

Tym razem Segewowi zarzucono zdradę, gdyż miał szpiegować dla Iranu i ujawniać informacje, którymi dysponował, pełniąc funkcję ministra energii rządów Icchaka Rabina i Szimona Peresa. Mimo przyznania się do szpiegostwa na rzecz państwa ajatollahów Segew ma swoją interpretację wielkiej gry w stosunku do państwa wrogiego Izraelowi. Jego celem miało być rzekome oszukanie Teheranu i powrót do kraju w glorii.

Do Izraela nie trafił dobrowolnie, gdyż zatrzymano go w maju 2018 roku w Gwinei Równikowej i przewieziono do Izraela. Od tamtego czasu toczyło się postępowanie przygotowawcze, w którego czasie Segew miał udzielić prokuraturze wszystkich informacji w sprawie zdradzieckiej działalności dla Teheranu.

Izraelski kontrwywiad miał go na oku od dłuższego czasu. Według funkcjonariuszy Szin Bet w 2012 roku Segew nawiązał kontakt z irańską ambasadą w Nigerii, a następnie dwa razy spotkał się ze swoimi mocodawcami w Iranie. Prawdopodobnie przesyłał też zaszyfrowywane wiadomości odnoszące się do bezpieczeństwa państwa, osób pełniących ważne funkcje w organach władzy i instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne.

Zobacz też: Mosad podejrzewany o likwidację syryjskiego eksperta od rakiet

(defenseworld.net, jpost.com)

joshuapiano, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International