27 stycznia bułgarski rząd zaakceptował strategię pełnej prywatyzacji dużej firmy zbrojeniowej WMZ Sopot. Nie podano, jaką kwotę chciałby uzyskać.

Przetarg będzie obejmował 100% akcji tego przedsiębiorstwa. Głównym wymogiem dla potencjalnego nabywcy jest posiadanie wcześniejszego doświadczenia w prowadzeniu i zarządzaniu przedsiębiorstwem z branży zbrojeniowej. Ponadto inwestor musi przedstawić biznesplan na trzy lata, w tym drogi rozwoju firmy, a na końcu cała transakcja będzie musiała być jeszcze zaakceptowana przez bułgarski parlament.

WMZ Sopot to największa bułgarska firma zbrojeniowa, która nie została jeszcze sprywatyzowana. Zajmuje się produkcją szerokiego wachlarza rakiet przeciwpancernych i powietrze-ziemia, a także innych rodzajów amunicji, na przykład granatów moździerzowych. Ponadto zajmuje się także produkcją cywilną począwszy od materiałów ściernych przez meble dla przemysłu gastronomicznego po młynki do kawy.

Małe zainteresowanie inwestorów przy poprzednich prywatyzacjach bułgarskich firm zbrojeniowych sprawiło, że wiele z nich przekształciło się w spółki pracownicze.

Według danych miejscowego ministerstwa finansów bułgarski przemysł zbrojeniowy w 2009 roku wyeksportował broń za około 145 milionów euro.

(defensenews.com)