Bułgarskie ministerstwo obrony poinformowało 19 lipca, że wystartowało z przetargiem na dostawę 150 kołowych transporterów opancerzonych dla wojsk lądowych. Do złożenia ofert zaprosiło cztery przedsiębiorstwa: Rheinmetall-Krauss-Maffei Wegmann, Nexter, Patrię i General Dynamics European Land Systems (GDELS).

Tym samym o miano przyszłego bułgarskiego transportera opancerzonego powalczą prawdopodobnie Boxer, VBCI (na zdjęciu), Piranha V i AMV. Zwycięzcę mamy poznać w grudniu. 150 pojazdów zapewni wyposażenie trzech grup batalionowych z brygady zmechanizowanej.

Z ogólnej sumy zakupionych zostanie sześćdziesiąt pojazdów w wersjach specjalistycznych: dowodzenia, wsparcia z moździerzem kalibru 120 milimetrów i ewakuacji medycznej. Sofia przeznaczy na ten cel kwotę 1,02 miliarda lewów (około 2,17 miliarda złotych), a realizacja będzie rozłożona na dwanaście lat.

Ogłoszony kilka dni temu przetarg już kilka razy był odkładany. W lutym 2018 roku bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow zapowiadał rychłe rozpisanie procedury, która miała ruszyć najpóźniej w sierpniu ubiegłego roku. 4 kwietnia 2018 roku zakup zaaprobowała Rada Obrony.

Start przetargu jednak się opóźniał, a w lutym Karakaczanow stwierdził, że powodem jest machina biurokratyczna, która nie pozwala na przyspieszenie prac. Nieoficjalnie mówiło się, że resort obrony i wojska lądowe nie mogły zdecydować się co wymagań stawianych przyszył transporterom opancerzonym.

Nowe pojazdy mają uzupełnić, następnie zaś wyprzeć z użycia posowieckie BRDM-2, BTR-60PB i ich zmodernizowaną wersję: BTR-60PB-MD. W ramach ciekawostki warto przypomnieć, że w ubiegłym roku prywatna spółka Metalika-AB i państwowe zakłady remontowe TEREM-Ivailo opracowały modernizację bojowego wozu piechoty BMP-1 oznaczoną jako BMP-2+.

Zobacz też: Bułgaria wyremontuje kilkanaście T-72

(armyrecognition.com)

Selvejp, GNU Free Documentation License, Version 1.2