Dwa brytyjskie samoloty wielozadaniowe F-35B biorą udział w rozpoczętych dzisiaj międzynarodowych manewrach lotniczych „Point Blank” organizowanych przez stacjonujące w Wielkiej Brytanii amerykańskie 48. Skrzydło Myśliwskie. W ćwiczeniach biorą też udział amerykańskie F-15 i francuskie Rafale’e.

Główną bazą ćwiczeń jest Lakenheath, która przechodzi obecnie modernizację mającą przygotować ją do stacjonowania amerykańskich F-35. Jednak czterdzieści samolotów zaangażowanych w manewry wykorzystuje kilka lotnisk w całym kraju. Loty odbywają się głównie nad Morzem Północnym.

– Widzimy, że otoczenie się zmienia, widzimy jak Rosja rzuca wyzwanie ładowi międzynarodowemu opartemu na prawie, więc jesteśmy jak polisa ubezpieczeniowa – mówił generał brygady Jez Attridge. Dlatego ćwiczone scenariusze zakładały działanie bez posiadania przewagi powietrznej w starciu z silnym przeciwnikiem.

Generał Attridge dodał, że zaangażowanie dwóch F-35 jest krokiem milowym i znakiem postępu wykonanego przez Lightning Force. W tej chwili w Wielkiej Brytanii przebywa siedem F-35B należących do 617. Eskadry. Jej dowódca, podpułkownik John Butcher, podkreślił szczególne znaczenie tych ćwiczeń, ponieważ tu po raz pierwszy brytyjskie F-35 spotykają się z równorzędnymi rywalami i po raz pierwszy uczestniczą w manewrach międzynarodowych.

Zobacz też: Brytyjska błyskawica. F-35 na Wyspach

(forces.net)

MoD / Crown Copyright 2016