Brazylia i Azerbejdżan prowadzą bardzo zaawansowane rozmowy na temat rozpoczęcia wspólnej produkcji granatników przeciwpancernych ALAC. Negocjacje trwają już kilka miesięcy.

Brazylijskie media po raz pierwszy poinformowały o ewentualnej sprzedaży granatników ALAC do czterech państw: jednego afrykańskiego, dwóch bliskowschodnich i jednego azjatyckiego pod koniec ubiegłego roku. Miesiąc temu azerski minister obrony Yawer Jamałow powiedział w wywiadzie udzielonym Baku TV o rozpoczęciu rozmów ze stroną brazylijską o uruchomieniu wspólnej produkcji. Obecnie wiadomo, że Azerbejdżan został zaproszony do wzięcia udziału w zaplanowanych na połowę kwietnia targach LAAD 2015 Defence & Security w Rio de Janeiro. Najprawdopodobniej dojdzie tam do podpisania kontraktu.

Produkowany przez GESPI granatnik ALAC jest licencyjną wersją szwedzkiego AT-4. Skuteczny zasięg tej broni wynosi 300 metrów, a głowica pozwala na przebicie pancerza o grubości od 250 do 300 milimetrów. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy o współpracy Azerbejdżan stanie się pierwszym zagranicznym użytkownikiem ALAC. Będzie to także powazny sukces eksportowy brazylijskiej zbrojeniówki.

(armyrecognition.com, fot. materiały promocyjne GESPI)