Targi Aero India 2019 przebiegają w cokolwiek przygaszonej atmosferze ze względu na tragiczny wypadek zespołu Surya Kiran, który miał uświetnić ich otwarcie, ale nie znaczy to, że brakuje im dynamiki. Szczególne ożywienie – jak można było się spodziewać – panuje w dziedzinie myśliwców wielozadaniowych i organizowanego przez Indie lukratywnego przetargu.

Jak pisaliśmy wczoraj, Lockheed Martin proponuje Indiom F-21, czyli Fighting Falcona zmodernizowanego po raz kolejny. Boeing skupił się zaś na obietnicy wzmacniania indyjskiego potencjału przemysłowego. W oświadczeniach prasowych producenta F/A-18E/F padają określenia takie jak „fabryka przyszłości”, która wyszkoli na potrzeby przemysłu lotniczego „światowej klasy, wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą”.

Przedstawiciele Boeinga nie omieszkali przy tym odnieść się do trochę groteskowej zagrywki swoich rodaków, którzy postanowili zmienić oznaczenie Vipera. Na koncie twitterowym przeznaczonym dla indyjskich odbiorców napisano: „Sprawdzony w boju, gotowy na przyszłość, a wciąż nazywa się F/A-18 Super Hornet”.

W sprawie współpracy technologicznej Boeing dyskutuje obecnie zarówno z indyjskim gigantem lotniczym Hindustan Aeronautics Ltd., jak i z Mahindra Defense Systems. Wyboru kooperantów dokonano już dawno, ale wciąż trwają dyskusje co do tego, jak współpraca będzie wyglądała w praktyce.

Boeing proponuje Indiom Super Horneta w wersji Block III zintegrowaną z konforemnymi zbiornikami paliwa. Wiceprezes koncernu Thomas Breckenridge zapewnia, że ze wszystkich konkurentów Super Hornet ma najlepsze cechy obniżonej wykrywalności, a zarazem pociąga za sobą najniższe koszty użytkowania w przeliczeniu na godzinę lotu.

W indyjskim przetargu stawką jest zamówienie na 110 myśliwców wielozadaniowych. Własny przetarg szykuje wszakże indyjska marynarka, a za faworyta uchodzą Super Hornet i Rafale. Tu gra będzie toczyć się o zamówienie na blisko sześćdziesiąt maszyn. Typ wybrany przez siły powietrzne z pewnością będzie mieć przewagę na gruncie logistycznym.

Zobacz też: Podpisano umowę w sprawie australijskich Hornetów dla Kanady

(flightglobal.com)

CPL Glen McCarthy / Commonwealth of Australia, Department of Defence