Newport News Shipbuilding przeprowadza aktualnie remont kapitalny oraz wymianę paliwa jądrowego na lotniskowcu USS Abraham Lincoln typu Nimitz. W ramach remontu połączonego z modernizacją wymianie uległa także jedna z kotwic lotniskowca. Nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie fakt, że nowa kotwica pochodzić będzie z wycofanego ze służby lotniskowca USS Enterprise (CVN 65).

USS Enterprise był pierwszym w historii lotniskowcem z napędem atomowym i został zbudowany w tej samej stoczni w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a teraz jest w niej zacumowany i oczekuje na złomowanie w 2016 roku.

Chris Miner, wiceprezes stoczni do spraw aktywnych lotniskowców powiedział – Dziedzictwo Enterprise’a będzie żyło w jego marynarzach, stoczniowcach i w kotwicy na Lincolnie. Oba okręty zbliżają się do kamieni milowych swojej służby. Lincoln wkrótce zakończy swój remont w połowie służby, a Enterprise zostanie zdemontowany, obie rzeczy wydarzą się w 2016 roku. Dzięki tej kotwicy oba okręty będą połączone, a po powrocie do służby Lincoln będzie niósł ducha Enterprise’a.

Kontrakt na remont USS Abraham Lincoln podpisano w 2013 roku i ma on wartość 2,6 miliarda dolarów. Poza wymianą paliwa nuklearnego obejmuje także malowanie całego kadłuba, modernizację wyposażenia oraz ogólnie pojęte dokapitalizowanie całego okrętu. Remont obecnie jest zaawansowany w czterdziestu pięciu procentach, a po jego zakończeniu okręt będzie mógł wspierać działania zgodne z dzisiejszą jak i przyszłą doktryną wojenną. Po wejściu do służby okręt będzie służył w US Navy jeszcze przez co najmniej dwadzieścia pięć lat.

(naval-technology.com, fot. U.S. Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Scott Pittman)