Telewizja WojenTV poinformowała, że białoruskie siły zbrojne odebrały kolejną transzę czołgów T-72B3. Dziesięć wozów zmodernizowanych przez mechaników rosyjskiego Urałwagonzawodu przekazano pancerniakom na terenie bazy 120. Brygady Zmechanizowanej w Mińsku podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się 22 listopada 2018 roku.

Rosyjskie przedsiębiorstwo naprawia i ulepsza białoruski sprzęt wojskowy zgodnie z umową o współpracy wojskowej i technicznej. Obecnie w zakładach w Niżnym Tagile znajduje się kolejna partia dziesięciu T-72B, które mają być podniesione do standardu B3. Generał Andrej Fedin, zastępca szefa uzbrojenia białoruskich sił zbrojnych, podkreślił, że maszyny trafią na Białoruś pod koniec 2019 roku. Umowę przewidującą ich modernizację już podpisano.

Pierwsza transza zmodernizowanych T-72B3 trafiła do 969. Bazy Rezerw Czołgów białoruskich wojsk lądowych w czerwcu 2017 roku. Kontrakt jest częścią programu modernizacji wyposażenia białoruskich sił zbrojnych na lata 2016–2020. Na mocy tego porozumienia Białorusini otrzymują również wyposażenie serwisowe i części zamienne.

W modernizacji główne skrzypce odgrywają Rosjanie, ale uczestniczą w nich też przedsiębiorstwa białoruskie. Ulepszenie czołgów T-72B3 wymagało kapitalnego remontu maszyn oraz wyposażenia ich w wielokanałowy celownik działonowego Sosna-U i system kierowania ogniem 1A40-4.

Czołg otrzymał cyfrowy komputer balistyczny, który ma skrócić czas potrzebny do wykonywania obliczeń, co z kolei wpłynie pozytywnie na szybkostrzelność i celność armaty 2A46M5 kalibru 125 milimetrów. Komputer ma wbudowany zestaw czujników meteorologicznych. Białoruski T-72B3 ma precyzyjnie trafiać w cele położone w odległości około pięciu kilometrów. Rosjanie poprawi również trwałość lufy armatniej.

Zmodernizowano też system łączności poprzez instalację radiostacji UKF R-168-25U-2 Akweduk, a także wymieniono miernik siły wiatru i gąsienice. W zmodernizowanym czołgu umieszczono nowy silnik W-92S2F o mocy 1130 koni mechanicznych i automatyczną skrzynię biegów. Zainstalowano również dodatkowe opancerzenie, w szczególności fartuchy boczne, zastosowano modułowe płyty pancerza oraz dodano pancerz klatkowy z tyłu kadłuba i wieży.

Zobacz też: Białoruś wyeksportuje Kajmany

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported