We wrześniu rozpocznie się czterdziesta ósma zmiana NATO-wskiej misji Baltic Air Policing. Państwem wiodącym będzie Belgia, a krajem wspierającym – Niemcy.

To już siódma edycja Baltic Air Policing z belgijskim udziałem. Cztery F-16 będą stacjonowały do końca roku w bazie Szawle na Litwie. Myśliwce będą pochodziły z dwóch belgijskich baz – Kleine Brogel i Florennes. Belgia była państwem, które w marcu 2004 roku zainicjowało misję Baltic Air Policing.

Niemcy jako państwo wspierające wyślą cztery myśliwce Eurofighter do estońskiej bazy Ämari. Będzie to już dziewiąty udział tego kraju w tej misji NATO i zarazem czwarty w roli państwa wspierającego. Cztery myśliwce zostaną wydzielone z 74. Skrzydła Taktycznego z Neuburga. Niemcy będą realizowali dwie zmiany z rzędu i pozostaną w Estonii do kwietnia 2019 roku.

Kończąca się zmiana obejmowała samoloty z Hiszpanii, Francji i Portugalii. W jej trakcie doszło do incydentu, w którym pilot hiszpańskiego Eurofigtera omyłkowo wystrzelił pocisk powietrze–powietrze AIM-120. Pocisku do tej pory nie udało się odnaleźć.

Zobacz też: Belgia: pilot F-16 oślepiony laserem

(nato.int)

Maciej Hypś, Konflikty.pl