10 lutego na chorwackim poligonie w Slunju zakończyły się trwające trzy dni międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem „Mir 17/1”. Był to ostatni test sprawdzający gotowość oddziału do uczestnictwa w misji w Afganistanie. Szósty Kontyngent Chorwacki (6. HRVCON) składa się z sześćdziesięciu dziewięciu Chorwatów, dziewiętnastu Czarnogórców, dwóch Albańczyków, dwóch Bośniaków i jednego Macedończyka. Dowodzony jest przez pułkownika Dražena Čovrana.

Integracja zespołu rozpoczęła się 30 stycznia i obejmowała kilka faz, a ostatnią była demonstracja możliwości zaprezentowana przed obserwatorami z chorwackiego sztabu generalnego, którzy oceniali gotowość kontyngentu do wypełniania zadań na obszarze operacji. Pułkownik Mijo Kožić z grupy ewaluacyjnej powiedział, że chorwacki poligon zapewnił realistyczne warunki do ćwiczeń obejmujących ochronę wojsk sojuszniczych, doradztwo i prowadzenie szkoleń oraz wsparcie.

Manewry potwierdziły dobre przygotowanie żołnierzy do przyszłej misji. W ćwiczeniach wziął udział również mały oddział wojsk amerykańskich, a za przygotowanie sprawdzianu odpowiedzialnych było ponad czterdzieści osób z obsługi centrum szkoleniowego i dowództwa treningowego chorwackiej armii.

(defense-aerospace.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl