Dyrektor generalny Rosoboroneksportu Anatolij Isajkin poinformował, że rosyjska agencja państwowa podpisała kontrakt na dostawę zestawów przeciwpancernych 9K135EM Korniet-EM do Bahrajnu. Tym samym arabskie państwo stało się pierwszym zagranicznym nabywcą tego rodzaju broni. Do wiadomości publicznej nie podano jednak szczegółów transakcji, w tym liczby sprzedanych zestawów, ceny, jak i rozpoczęcia i zakończenia dostawy.

Po raz pierwszy rakietowe zestawy tego typu zaprezentowano szerokiej publiczności w 2011 roku na moskiewskim salonie przemysłu obronnego MAKS. Korniet-EM montuje się na podwoziu samochodu opancerzonego Tigr. Podczas przemieszczania się dwie wysuwane wyrzutnie z czterem pociskami każda, są schowane w pojeździe. Pociski używane przez ten system mają minimalny zasięg 150 metrów, a maksymalny 10 tysięcy metrów. System rakietowy jest w stanie zniszczyć czołgi wyposażone w pancerz reaktywny, lekkie pojazdy opancerzone i wrogie umocnienia lądowe.

W skład zestawu Korniet-EM wchodzi pojazd opancerzony Tigr z dwoma automatycznymi wyrzutniami i panelem operatora. Do tego dochodzi wóz dowódczy i rozpoznania, który wyposażono w systemy radarowe, nawigacyjne, wymiany danych i łączności. W pojeździe znajdują się również zautomatyzowany system kontroli i uzbrojenia oraz kamery termowizyjne, które przekazują obraz środowiska zewnętrznego w czasie rzeczywistym. Uzupełnieniem są pociski odłamkowo-burzące (High Explosive) o zasięgu do dziesięciu kilometrów, a także przeciwpancerne pociski kierowane z maksymalnym zasięgiem do ośmiu kilometrów.

Zestawy przeciwpancerne w wariancie Korniet-EM wyposażono w systemy optoelektroniczne zapewniające automatyczne śledzenie celu i zastosowanie pocisków typu „wystrzel i zapomnij”. Daje to pięciokrotny wzrost celności i możliwość wystrzelenia pocisków przeciwko dwóm całkiem innym celom. Przekłada się to na zmniejszenie liczby pojazdów potrzebnych do misji. Korniet-EM umożliwia odpalenie dwóch pocisków rakietowych w jeden cel, aby przełamać systemy ochrony aktywnej.

(armyrecognition.com, fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)