Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych przyznały BAE Systems kontrakt na dokończenie produkcji niskoseryjnej armatohaubic samobieżnych M109A7 Paladin kalibru 155 milimetrów. Wartość kontraktu wynosi 245,3 milionów dolarów.

Do US Army trafi kolejnych trzydzieści Paladinów wraz z wozami amunicyjnymi M992A3. Nie jest to pierwszy kontrakt na dostawę M109A7. Pierwsze zlecenie BAE Systems otrzymało już pod koniec 2013 roku. Wówczas US Army zamówiła dziewiętnaście M109A7 wraz z wozami amunicyjnymi M992A3. Pierwsze zlecenie zawierało dwie klauzule. Pierwszą z nich producent wykorzystał już w następnym roku, zamawiając osiemnaście armatohaubic. Po wypełnieniu całego kontraktu do US Army trafi sześćdziesiąt sześć zmodernizowanych Paladinów i sześćdziesiąt siedem wozów amunicyjnych M992A3. Wszystkie należeć będą do partii niskoseryjnej. Wraz z zestawami artyleryjskimi BAE Systems dostarczy również części zamienne i dokumentację techniczną w celu poprawnej realizacji tej fazy kontraktu.

Prace są wykonywane w Anniston Army Depot w Alabamie i zakładach producenta w Yorku, w stanie Pensylwania. Montaż końcowy odbędzie się w Elgin w Oklahomie.

Do oficjalnego przyjęcia armatohaubic i wozów amunicyjnych do służby w wojskach lądowych Stanów Zjednoczonych nastąpiło w maju 2014 roku, zaś niecały rok później rozpoczęły się dostawy pierwszych egzemplarzy. Ogółem US Army pozyska 580 zestawów artyleryjskich tego typu.

(armyrecognition.com; fot. U.S. Army, domena publiczna)