BAE Systems poinformowało o zawarciu kontraktu z Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych w sprawie wsparcia serwisowego dla zakupionych od Holendrów czterdziestu czterech bojowych wozów piechoty CV9035. Umowę przedstawiono jako przedsięwzięcie długoterminowe, w którego ramach koncern zapewni serwis, remonty i dostawę części zamiennych.

Możliwe, że obie strony rozszerzą kontrakt na trzydzieści pięć kadłubów wozów bojowych CV90, które Tallin zakupił od Norwegii. Mają one posłużyć jako baza dla pojazdów wsparcia technicznego i logistycznego, które stanowić będą uzupełnienie bojowych CV90.

– Nabycie przez Estonię bwp CV9035 od Holandii to pierwszy etap w realizacji projektu zwiększania zdolności manewrowych pojazdów opancerzonych, jednego z najważniejszych naszych programów w ciągu ostatniej dekady. Zapewnienie obsługi pojazdów tego typu jest kolejnym krokiem w kierunku optymalizacji ich wykorzystania. Jestem pewien, że estońskie CV9035 będą sumiennie serwisowane przez specjalistów z BAE Systems – powiedział Margus Padjus, szef projektu zamówień obronnych Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani z tego, że Estonia należy do rodziny narodów, które polegają na pojazdach CV90 w zakresie zdolności bojowych krajowych wojsk lądowych. Ponadto zamierzamy w pełni zaangażować się we wspieranie estońskich wojsk lądowych, jednocześnie zapewniając, że wybrane rozwiązanie będzie opłacalne i w pełni skutecznie zintegrowane z innymi użytkownikami w NATO – powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor generalny BAE Systems Hägglunds.

Estonia jest jednym z siedmiu państw (Dania, Finlandia, Holandia, Norwegia, Szwajcaria i Szwecja), w tym też jednym z czterech sojuszników z NATO, które posiadają razem około 1200 pojazdów CV90 różnych wersji. W ubiegłym roku BAE Systems zaoferowało je również Czechom.

Zobacz też: Brytyjscy pancerniacy w Estonii

(informacja prasowa)

AVDD, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication