Nie widać końca służby bombowców B-52. Co więcej, maszyny przechodzą kolejne modernizacje zwiększające ich potencjał bojowy. Najnowszą zmianą jest unowocześnienie przez Boeinga systemu komunikacji w bombowcu.

Główny element modernizacji polega na zainstalowaniu łącza do komunikacji satelitarnej, dzięki czemu będzie możliwa zmiana planów misji już w trakcie lotu. Umożliwi to także wprowadzenie nowych koordynat celów dla uzbrojenia. Do tej pory dane misji mogły być wprowadzone do komputera jedynie przed lotem. Łącze satelitarne pozwoli także na lepszą interakcję z wojskami lądowymi, co ma szczególne znaczenie w ostatnim czasie, gdy B-52 wykorzystywano w charakterze samolotów bliskiego wsparcia. W ten sposób cała flota bombowców stanie się bardziej efektywna i elastyczna.

Inne udogodnienia obejmują instalację na pokładzie sieci komputerowej z panelem operatorskim dla każdego członka załogi oraz nowoczesnego interkomu, w którym oprogramowanie będzie automatycznie eliminowało hałasy, dzięki czemu komunikacja między członkami załogi będzie znacznie łatwiejsza niż do tej pory.

Modernizacja nosi oznaczenie CONECT (Combat Network Communications Technology), a kontrakt na jej przeprowadzenie ma wartość siedemdziesięciu sześciu milionów dolarów. Przeróbki samolotów rozpoczną się w 2014 roku.

(defencetalk.com)