Na Międzynarodowej Wystawie Przemysłu Obronnego w Azerbejdżanie ADEX 2014 azerskie ministerstwo przemysłu obronnego zaprezentowało kołowy transporter opancerzony BTR-70 w układzie 8×8, produkt Arzamaskiej Fabryki Maszyn. Pojazd zmodernizowano poprzez montaż nowej wieży Şimşek.

Jego standardową wersję wyposażono w jednoosobową wieżę uzbrojoną w wielkokalibrowy karabin maszynowy KPWT kalibru 14,5 milimetra, standardowe uzbrojenie radzieckich transporterów opancerzonych, i karabin maszynowy PKWT kalibru 7,62 milimetra.

Wieżyczkę Şimşek opracowało rodzime ministerstwo przemysłu obronnego we współpracy z południowoamerykańską Emerging World Technologies (EWT). Produkowana zaś jest w państwowych zakładach. Jak na razie jedynym odbiorcą uzbrojenia tego typu będą wojska lądowe Azerbejdżanu. W obecnej chwili nie mówi się otwarcie o potencjalnych klientach eksportowych.

W skład systemu uzbrojenia Şimşek wchodzi armatka automatyczna 2A14 kalibru 23 milimetrów karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra. Wieżyczka obraca się dookólnie. Komora silnika znajduje się w tylnej części kadłuba i jest wyposażona w układ gaśniczy. W pojeździe zamontowano nowy, dieslowski silniki KAMA-740.11.240 i wymieniono skrzynię biegów. Maksymalna prędkość, z którą może poruszać się azerski BTR-70 wynosi osiemdziesiąt kilometrów na godzinę, zaś maksymalny zasięg 550 kilometrów. Z tylnej ściany kadłub zniknął również napęd wodny (water-jet), co wskazuje na utratę przez pojazd zdolności amfibijnych. Pojazd może przewozić łącznie do dziesięciu żołnierzy, w tym dowódcę, kierowcę i strzelca.

(armyrecognition.com