Agencja informacyjna Turan poinformowała 11 grudnia, że Paryż i Baku porozumiały się w sprawie kluczowych punktów dotyczących sprzedaży francuskich systemów obrony przeciwlotniczej do Azerbejdżanu. Przedstawiciele koncernu otrzymali od francuskiego rządu zielone światło dla transakcji. W paryskiej siedzibie przedsiębiorstwa panuje optymizm, gdyż według osób komentujących doniesienia o zgodzie na eksport zakończenie negocjacji nastąpi w najbliższej przyszłości.

Nie podano informacji odnośnie do liczby systemów, które trafią do azerskich sił zbrojnych. Nie znana jest nawet potencjalna wartość transakcji. Nie ma także oficjalnego potwierdzenia ze strony rządów.

Rozmowy dotyczące sprzedaży systemów SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1 i systemów stacjonarnego wystrzeliwania kierowanych pocisków rakietowych VL MICA (Missile d’Interception et de Combat Aérien, pocisk przechwytujący i walki powietrznej) rozpoczęły się jeszcze w 2014 roku i mają zmierzać ku końcowi. Długi okres negocjacji między MBDA Systems a rządem w Baku podyktowany był przejściowymi problemami, z którymi borykał się Azerbejdżan, w szczególności spadkiem cen ropy i wiążącymi się z tym kłopotami finansowymi kraju położonego na Południowym Kaukazie.

– Wierzymy, że systemy te pozwolą Azerbejdżanowi zapewnić obronę powietrzną w najbardziej niezawodnej formie – powiedział rzecznik prasowy francuskiej firmy. – Strona azerska już zapoznała się z systemami i wyraziła zadowolenie z cech użytkowych.

Obrona powietrzna Azerbejdżanu składa się z różnych systemów, w szczególności pozyskanych z Rosji i Białorusi. W służbie znajdują się między innymi S-300, S-200 Wega, S-125 Newa, S-75 Dwina i 2K11 Krug.

Pociski VL MICA osiągają prędkość nieco większą od Ma 3 i maksymalny zasięg 20 kilometrów na wysokości od 10 do 9000 metrów. Pocisk Aster 30 Block 1 może zwalczać cele na dystansie 120 kilometrów i pułapie dwudziestu kilometrów. Na marginesie należy wspomnieć, że w ubiegłym roku również Tbilisi ogłosiło decyzję o pozyskaniu francuskich systemów obrony powietrznej.

Zobacz też: SAMP/T dotarł do Turcji

(armyrecognition.com, asbarez.com)

materiały prasowe MBDA