Podczas pokazów wojskowych na poligonie Majura w Australii dwa autonomiczne transportery opancerzone M113AS4 po raz pierwszy zaprezentowały swoje możliwości na symulowanym polu walki. Demonstracja, którą obserwował dowódca australijskich wojsk lądowych, generał broni Rick Burr, stanowi zwieńczenie sześciomiesięcznego projektu przebudowy leciwych wozów.

Dwa demonstratory technologii posłużą do dalszych testów i zebrania pierwszych doświadczeń z eksploatacji. Odpowiadać za nie będzie utworzony w 2017 roku ośrodek Trusted Autonomous Systems Defence Cooperative Research Centre (TAS-DCRC). Następny cykl testów ma dać odpowiedź na temat możliwości bojowych M113.

Podstawowym celem budowy autonomicznych pojazdów jest chęć zmniejszenia liczby żołnierzy na polu walki i ograniczenie do minimum strat w ludziach. Zachowano zdolność działania przebudowanych transporterów zgodnie z zasadami użycia siły, utrzymując wysoki poziom udziału człowieka w procesie podejmowania decyzji. W pojazdach zainstalowano wyposażenie elektroniczne i oprogramowanie odpowiedzialne za działania autonomiczne.

Nad programem modyfikacji M113 czuwają koncern BAE Systems i wojska lądowe Australii. Przedsięwzięcie Robotic & Autonomous Systems Strategy zainicjowano 1 grudnia 2018 roku. Podstawowym celem jest prowadzenie badań nad rozwiązaniami technicznymi przyszłości, takimi jak sztuczna inteligencja, bezzałogowce i systemy autonomiczne.

Zobacz też: Australia: Zaprezentowano amunicję krążącą Drone 40

(armyrecognition.com, defenceconnect.com.au)

CPL Tristan Kennedy / © Commonwealth of Australia, Department of Defence