Na odbywających się w Abu Zabi targach IDEX 2017 nie brakuje lekkich systemów artyleryjskich. Swoje nowości zaprezentowały Leonardo i Rheinmetall.

Leonardo przedstawił artyleryjsko-rakietowy system SIHAM³ (na zdjęciu), opracowany we współpracy z MBDA i pochodzącym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Siham Al Khaleej Technology (SAKT). Podstawą systemu jest działko OTO Marlin-WS kalibru 30 milimetrów połączone z podwójną wyrzutnią pocisków przeciwlotniczych Mistral i systemem kierowania ogniem opartym na głowicy optoelektronicznej Medusa MK4/B.

Zamiarem twórców jest stworzenie prostego, obsługiwanego przez jedną osobę zestawu możliwego do zainstalowania na niedużych jednostkach, zapewniającego podstawową obronę przeciwlotniczą i przed zagrożeniami asymetrycznymi. Dalszy rozwój SIHAM³ zakłada integrację z systemem zarządzania walką.

Również Rheinmetall zwrócił uwagę na zagrożenia asymetryczne i dozbrojenie niedużych jednostek pływających, takich jak wszelkiego rodzaju patrolowce, łodzie i kutry. Sea Snake-27 jest kolejnym wcieleniem rewolwerowego działka MLG-27NG kalibru 27 milimetrów. Działko osiąga szybkostrzelność 1600 pocisków na minutę i donośność rzędu 4000 metrów. Na życzenie klienta zestaw może zostać dodatkowo wyposażony w bojowy laser. Zarówno Sea Snake-27, jak i SIHAM³ są systemami samodzielnymi, niepenetrującymi kadłuba okrętu.

(leonardocompany.com, navyrecognition.com)

Leonardo