Argentyńskie ministerstwo obrony zdecydowało się na doprowadzenie do końca procedury zakupu samolotów szkolno-treningowych T-6C Texan II. O ile początkowo do Fuerza Aérea Argentina miały trafić dwadzieścia cztery maszyny – i na taką liczbę wydał zgodę Departament Stanu – o tyle zamówienie będzie złożone ostatecznie tylko na dwanaście samolotów.

Niemniej dowództwo argentyńskiego lotnictwa uważa, że docelowo potrzeba właśnie dwudziestu czterech maszyn. Zajmą one miejsce kupionych od Brazylii samolotów Embraer EMB 312 Tucano, które mają za sobą już trzydzieści lat służby w strukturze Escuela de Aviación Militar Argentina. Nie wiadomo jednak, kiedy można spodziewać się zamówienia na drugą partię Texanów.

W obliczu paraliżującego kryzysu w dziedzinie lotnictwa bojowego Fuerza Aérea Argentina dba o to, żeby przynajmniej szkolenie nowych pilotów mogło trwać w sposób ciągły. Są więc prowadzone kolejne inwestycje. W ubiegłym miesiącu argentyńskie lotnictwo otrzymało trzy samoloty szkolenia podstawowego Tecnam P2002JF Sierra.

(defensa.com)

Andre Wadman, GNU Free Documentation License, Version 1.2