Angolańskie wojska lotnicze są już w posiadaniu wszystkich zamówionych egzemplarzy zmodernizowanych myśliwców Su-30KN. W czasie targów przemysłu obronnego MILEX 2019 w Mińsku poinformowano, że Força Aérea Nacional de Angola odebrała resztę maszyn – dwie sztuki – w kwietniu. Dostawa odbyła się transportem lotniczym, a wraz z samolotami przekazano również symulator lotu i wyposażenie specjalnego pomieszczenia do szkoleń.

Według przedstawicieli 558. Lotniczych Zakładów Remontowych z Baranowicz Su-30KN są na poziomie myśliwców Su-30SM. Aleksiej Worobiej stwierdził, że zmodernizowana wersja ma dwanaście podskrzydłowych węzłów uzbrojenia, w których mogą być przenoszone pociski przeciwokrętowe Ch-31A, antyradarowe Ch-31P i RWW-AE, przeznaczone do zwalczenia celów powietrznych.

Dodatkowo w maszynach zainstalowano opracowaną na Białorusi stację do zakłócania sygnału głowic pocisków powietrze–powietrze. Nie wiadomo jednak, ile maszyn przeznaczonych dla Angoli zmodernizowano do wersji KN i czy jest to modernizacja pełna czy zawierająca tylko niektóre jej elementy.

Nowo pozyskana transza dwunastu maszyn znacznie wzmacnia potencjał Força Aérea Nacional de Angola. Luanda dysponuje ponadto dwudziestoma dwoma MiG-ami-23, czternastoma Su-22 i dwunastoma Su-25.

Umowę w sprawie zakupu przez Angolę dwunastu poindyjskich samolotów podpisano w październiku 2013 roku podczas wizyty wicepremiera Dmitrija Rogozina w Luandzie. Porozumienie zawierało również dostawę innego sprzętu i wiązało się z udzieleniem klientowi pożyczki w wysokości około miliarda dolarów. Pierwsze maszyny pojawiły się w afrykańskim kraju we wrześniu 2017 roku, zaś kolejne cztery – w listopadzie 2018 roku.

Zobacz też: Angola rozważa kupno białoruskich systemów przeciwlotniczych

(defenseworld.net)

US Air Force / Tech. Sgt. Keith Brown