6 listopada amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły próbne odpalenie strategicznej rakiety balistycznej typu Minuteman III. Nieuzbrojony pocisk został wystrzelony z bazy Vandenberg, przebył 6800 kilometrów i trafił w cel na atolu Kwajalein na Oceanie Spokojnym.

Przedstawiciel Global Strike Command oświadczył, że próba zakończyła się całkowitym sukcesem. Start przebiegł bez problemów, pocisk poruszał się wyznaczonym korytarzem bezpieczeństwa, sensory przekazały wszystkie dane telemetryczne, a głowica trafiła w wyznaczony rejon oceanu. Szczegóły testu pozostaną niejawne.

Próby pocisków Minuteman III odbywają się regularnie w celu sprawdzenia ich niezawodności i celności. Poprzednia próba została przeprowadzona 31 lipca, ale z powodu nieujawnionych anomalii w czasie lotu uruchomiono procedurę samozniszczenia rakiety. Daty prób są wyznaczana na kilka lat do przodu, a przygotowania do każdego odpalenia trwają kilka miesięcy. Żadne próbne odpalenia Minutemanów nie mają związku z aktualną sytuacją polityczną na świecie.

Na listopad zaplanowano jeszcze dwa kolejne testy rakiet Minuteman III.

Zobacz też: 53 lata od wypadku z pociskiem balistycznym Minuteman

(noozhawk.com)

U.S. Air Force/Joe Davila