Ukończony w 70% lotniskowiec o napędzie nuklearnym ochrzczono w sobotę 9 listopada. USS Gerald R. Ford otrzymał nazwę na cześć trzydziestego ósmego prezydenta Stanów Zjednoczonych, zmarłego w 2006 roku. W ceremonii chrztu w stoczni Newport News wzięła udział córka prezydenta, Susan Ford Bales, która tradycyjnie rozbiła butelkę szampana o kadłub okrętu.

USS Gerald R. Ford jest pierwszym okrętem najnowszego typu lotniskowców o napędzie nuklearnym. Wodowanie planuje się na rok 2016. Docelowo lotniskowców typu Ford ma być dziesięć i mają zastąpić jednostki typu Nimitz. Szef operacji morskich, admirał Jonathan Greenert, określił lotniskowiec jako „prawdziwe technologiczne cudo”. Na pokładzie USS Gerald R. Ford mają pełnić służbę między innymi myśliwce F-35C i F/A-18E/F, samoloty wczesnego ostrzegania E-2D oraz samoloty bezzałogowe.

Co ciekawe, koszty produkcji i wyposażenia przekroczyły planowany budżet aż o 22%, osiągając sumę 13 miliardów dolarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że lotniskowiec nie jest ukończony, suma ta może jeszcze dodatkowo wzrosnąć. Planowany okres eksploatacji okrętów typu Ford to pięćdziesiąt lat. Obecnie trzon Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych stanowią lotniskowce typu Nimitz, które zaczęto wprowadzać do służby od 1975 roku. Pierwszy krok na drodze odnowy amerykańskiej floty lotniskowców został zrobiony 21 grudnia 2012 roku, kiedy to wycofano ze służby USS Enterprise, który był pierwszym w historii lotniskowcem o napędzie atomowym.

(bbc.co.uk)