Ministerstwo obrony Algierii opublikowało materiał filmowy z ćwiczeń pod kryptonimem „Borkane 2019”. Na nagraniu można zauważyć chińskie moździerze samobieżne SM4 kalibru 120 milimetrów. Stanowi to swojego rodzaju nowość, gdyż do tej pory nie poinformowano o sprzedaży pojazdów tego typu do północnoafrykańskiego państwa.

Ani Pekin, ani Algier nie przekazały żadnych informacji w sprawie podpisania kontraktu, liczby pojazdów będących jego przedmiotem ani wartości umowy. Materiał filmowy stanowi jednak niewątpliwe potwierdzenie transakcji. Relacja wideo z wizyty szefa sztabu generalnego generała Ahmeda Gaida Salaha w 2. Regionie Wojskowym przedstawia sześć moździerzy samobieżnych SM4.

Ćwiczenia odbywały się w prowincji Sidi Bu-l-Abbas. Brały w nich udział jednostki z 36. Brygady Piechoty Zmechanizowanej i 8. Dywizji Pancernej.

Moździerze samobieżne SM4 zainstalowano na podwoziu WMZ551 (na zdjęciu tytułowym w barwach lankijskich wojsk lądowych) o napędzie 6 × 6. Wyprodukowany przez chińskie przedsiębiorstwo China North Industries Corporation (NORINCO) moździerz ujawniono podczas salonu przemysłu obronnego IDEAS 2014 w pakistańskim Karaczi. Donośność zależy od użytej amunicji i waha się od 7,5 do 13 kilometrów. Zapas amunicji to trzydzieści pocisków.

Załoga może prowadzić ogień w dwóch trybach, a za celność odpowiada komputer balistyczny. Szybkostrzelność moździerza zawiera się w granicach 12–15 strzałów na minutę. Dodatkowym uzbrojeniem, służącym głównie do samoobrony i niszczenia celów słabo opancerzonych, jest karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetrów.

Według producenta moździerz samobieżny SM4 charakteryzuje się dużą mobilnością i komfortem pracy załogi, między innymi dzięki systemowi klimatyzacji. Może poruszać się z prędkością 100 kilometrów na godzinę po utwardzonych drogach.

Zobacz też: Pięciu algierskich generałów oskarżonych o korupcję

(armyrecognition.com, janes.com)

Chamal N, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0