Rosyjska marynarka wojenna przyjęła do służby drugi okręt podwodny o napędzie nuklearnym Projektu 955 Boriej. Aleksandra Niewskiego przekazano do użytku podczas uroczystości w stoczni Siewmasz z udziałem ministra obrony, Siergieja Szojgu.

Trzeci okręt tego typu, Władimir Monomach, znajduje się obecnie w fazie testów akceptacyjnych i ma być oddany do użytku w 2014 roku. Czwarty natomiast – Kniaź Władimir – jest na etapie konstrukcji w stoczni Siewmasz.

Przyjęcie do służby okrętu stanowi zwrot w polityce rosyjskiego ministerstwa obrony. Jeszcze we wrześniu na polecenie Siergieja Szojgu zawieszono testy okrętów podwodnych tego typu – Aleksandra Niewskiego i Władimira Monomacha. Powodem decyzji był nieudany test rakietowego pocisku balistycznego R-30 Buława. Doszło wówczas do feralnej próby na Morzu Białym. Pocisk wystrzelony z okrętu podwodnego Aleksandr Niewskij nie doleciał do celu umiejscowionego na poligonie Kura na Kamczatce. Początkowo lot odbywał się zgodnie z planem, jednak w drugiej minucie awarii uległ system sterowania.

Wraz z zawieszeniem prób okrętów typu Boriej ustalono, że Buławy będą musiały przejść pięć dodatkowych testów, zanim będzie można uznać je za gotowe do wykorzystania operacyjnego. Aby weszły do uzbrojenia WMF, muszą być niezawodne, a obecnie trudno o tym mówić. Na dwadzieścia przeprowadzonych dotychczas prób osiem zakończyło się niepowodzeniem.

(ria.ru)