Rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow wraz ze swoją grupą bojową wpłynął na Morze Śródziemne. Obecnie znajduje się w okolicach Malty i kieruje się na wschód w celu odbycia ćwiczeń w pobliżu Cypru.

Ćwiczenia w pobliżu cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej rozpoczną się 28 listopada i potrwają tydzień. Według analityków manewry mają na celu pokazanie, że Rosja ma w tym rejonie świata swoje interesy i zamierza ich bronić. Na lotniskowcu znajdują się 24 samoloty oraz pewna ilość śmigłowców. Niewykluczone, że rosyjska eskadra poprosi Cypr o możliwość skorzystania z portu w Limassol.

Ponadto w tym samym rejonie, w pobliżu wybrzeża Syrii operują trzy rosyjskie niszczyciele, które zaopatrywane są z rosyjskiej bazy w Syrii – Tartus. Po 2012 roku ten port zostanie zmodernizowany tak by mogły w nim cumować największe rosyjskie okręty. Rosjanie dzierżawią od Syrii port w Tartu od 1971 roku.

Rosyjskie relacje z Cyprem są najlepsze od wielu lat. Ambasador Rosji na Cyprze powiedział, że Moskwa w pełni popiera niezawisłe prawo Cypru do eksploatacji zasobów naturalnych znajdujących się pod dnem morza, bo jest to całkowicie zgodne z prawem międzynarodowym i przepisami Unii Europejskiej. Jednocześnie dodał, że tureckie pogróżki względem Cypru są bardzo niemądre.

(defencegreece.com)

US Navy