Przedsiębiorstwo AM General otrzymało od US Army kontrakt na produkcję i dostawę 739 samochodów opancerzonych HMMWV w wariancie M1152A1. Trafią one na wyposażenie żołnierzy Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. Wartość kontraktu wyniesie 89 milionów dolarów.

Jest to już drugi tego typu kontrakt w krótkim czasie. W październiku 2018 roku Gwardia Narodowa zdecydowała o pozyskaniu 740 pojazdów. Do tego w ramach osobnej umowy AM General przez pięć lat zapewniać będzie wsparcie logistyczne i utrzymanie floty. Będzie to kosztować amerykańskiego podatnika 121 milionów dolarów. Pierwsze z zamówionych wozów pojawią się w linii w trzecim kwartale tego roku.

Przedmiotem kontraktu z marca jest pojazd M1152A1 przeznaczony do przewozu osób lub ładunków. Cechą charakterystyczną są poprawione opancerzenie kabiny dwuosobowej załogi i otwarta przestrzeń ładunkowa. Koncern zapewnia, że możliwe jest również zainstalowanie opancerzonego modułu na pojeździe. Dzięki niemu może być transportowanych maksymalnie ośmiu żołnierzy z pełnym wyposażeniem indywidualnym.

Ponadto zmodernizowano również układ przeniesienia mocy, system zawieszenia, elektrykę i układ chłodzenia. Dodatkowe moduły opancerzenia mogą być instalowane i usuwane w warunkach pola bitwy. Wzrost masy spowodowanej dodatkowym opancerzeniem ma nie wpływać na transport drogą powietrzną.

Zobacz też: Opóźnienia w programie JLTV

(army-technology.com)

AM General