Wiceadmirał Scott A. Stearney, dowódca amerykańskiej 5. Floty, został znaleziony wczoraj martwy w swoim miejscu zamieszkania w Bahrajnie. Miał pięćdziesiąt osiem lat.

Na tę chwilę przyjmowana jest wersja, że za śmierć Stearneya nie odpowiadają osoby trzecie. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą Kryminalne Biuro Śledcze Marynarki Wojennej i ministerstwo spraw wewnętrznych Bahrajnu.

Pochodzący z Chicago Scott Stearney służył w marynarce wojennej od 1982 roku. Był pilotem myśliwskim, latał na Hornetach i Super Hornetach w eskadrach VFA-87 „Golden Warriors” i VFA-136 „Knighthawks”, a następnie dowodził eskadrą VFA-131 „Wildcats”. W sumie wylatał ponad 4500 godzin i zaliczył ponad 1000 lądowań na lotniskowcach. Miał też za sobą służbę w Fighter Weapons School (TOPGUN).

Stanowisko dowódcy 5. Floty – odpowiedzialnej między innymi za Morze Czerwone, Morze Arabskie i Zatokę Perską – piastował od maja 2018 roku. Chwilowo dowództwo przejął jego zastępca, kontradmirał Paul Schlise, ale tymczasowym dowódcą floty zostać ma w ciągu kilku dni wiceadmirał James Malloy.

Informację o śmierci Stearneya podał – za pośrednictwem Twittera – szef operacji morskich, admirał John Richardson.

Zobacz też: US Navy zbyt mała, aby eskortować konwoje

(navy.mil, usni.org)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Jonathan Clay