Dowódca Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej generał Siergiej Karakajew ogłosił, że w następnym roku ten rodzaj sił zbrojnych może liczyć na dostawy dwunastu pojazdów antysabotażowych BPDM Tajfun-M, zaprojektowanym w celu zapewnienia bezpieczeństwa w strategicznych obiektach rakietowych. Krakajew zaznaczył, że w pierwszej kolejności pojazdy Tajfuny-M trafią do miejsc stacjonowania wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych RS-24 Jars.

Nie podał jednak która dokładnie jednostka je otrzyma. Pod uwagę brane są stanowiska pocisków 54. Gwardyjskiej Dywizji Rakietowej w Tejkowie, pułki w Irkucku i Joszkar-Oła, a także jednostki w okolicach Niżnego Tagiła i Nowosybirska (zobacz też: RS-24 Jars dla dwóch pułków rakietowych).

Rozwój i dostawy pojazdów antysabotażowych mają być krokiem poprzedzającym wprowadzenie do służby pojazdów bezzałogowych, które współpracowałyby z żołnierzami w ochronie strategicznych instalacji. Dwa lata temu rozpoczęły się testy poligonowe bojowo-rozpoznawczego robota Mobilnyj Robototechniczeskij Kompleks (MRK-25) na terenach Serpuchowskiego Instytutu Wojskowego w pobliżu Moskwy. Badane wówczas była przede wszystkim zdolność współpracy z pojazdami załogowymi. Obecnie nadal trwają testy, a pojazd nie jest gotowy do służby.

Tajfun-M to opancerzony pojazd rozpoznawczy zbudowany na podwoziu transportera opancerzonego BTR-82. Rosjanie prowadzą nad nim prace od 2007 roku. Wyposażony jest w radar Kredo-M1 zamontowany na specjalnie składanym maszcie, umieszczonym za wieżą. Współpracuje z dronem, dzięki któremu dysponuje zdolnością wykrycia zagrożenia z odległości pięciu kilometrów. Ponadto rosyjskie pojazdy wojskowe mają układ czujników optoelektronicznych i kamery termowizyjne. W wieży zamontowany jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z ciężkim karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

Zobacz też: Rosja ujawnia robota bojowego

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International