Konsorcjum Eurofighter chwali się, że rok 2017 był dla myśliwca wielozadaniowego Typhoon najbardziej pracowitym w jego historii. Europejska konstrukcja zaliczyła w ostatnich jedenastu miesiącach więcej godzin w lotach bojowych niż którykolwiek inny typ myśliwca.

Ponadto Typhoon przekroczył pułap 10 tysięcy godzin w lotach bojowych. Tylko w służbie Royal Air Force samoloty tego typu wykonały ponad 900 lotów bojowych nad Syrią i Irakiem (zobacz też: Tornada i Typhoony RAF-u polują na snajperów Da’isz). Z kolei saudyjskie Typhoony regularnie wykonują loty bojowe nad Jemenem.

Wśród wykonywanych zadań były także misje obrony przestrzeni powietrznej krajów NATO (Air Policing) i dyżury bojowe w systemie obrony przestrzeni powietrznej (QRA). Ostatnio Typhoony RAF-u, Luftwaffe i Aeronautiki Militare stacjonowały odpowiednio w Rumunii, Estonii i Bułgarii.

Niestety jest to dla Typhoona także rok wielu przykrości. Doszło do szeregu wypadków, w których życie straciło trzech pilotów – po jednym z Hiszpanii, Włoch i Arabii Saudyjskiej.

(informacja prasowa)

Geoffrey Lee / Planefocus Ltd / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH