konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Teksty źródłowe » Czasy najnowsze

Cytaty

Od jakiegoś czasu na stronie głównej przez tydzień prezentujemy cytaty wybranych postaci.
Chcemy pokazać wam słynne słowa ludzi będących żywymi legendami historii całego świata. Słynnych wodzów, generałów oraz polityków. Poniżej znajdują sentencje osób, które już gościliśmy na stronie głównej serwisu. Czekamy także na wasze propozycje, wpisujcie je w komentarzach na tej stronie.

George Smith PattonGeorge Smith Patton (ur. 11 listopada 1885, zm. 21 grudnia 1945 w Heidelbergu), amerykański generał okresu II wojny światowej. Patton był postacią kontrowersyjną już za życia, budził skrajne uczucia zarówno u swoich podwładnych, jak i u przełożonych.
"Dobry plan konsekwentnie wykonany dzisiaj, jest lepszy, niż idealny plan wykonany jutro."
"Fortyfikacje są pomnikiem ludzkiej głupoty. Wszystko co zostało zbudowane przez człowieka może zostać przez niego zniszczone."
"Głupotą i błędem jest opłakiwanie poległych. Powinniśmy raczej dziękować Bogu za to, że tacy ludzie żyli."
"Niech Bóg zlituje się nad mymi wrogami, bo ja tego nie zrobię."
"Pamiętajcie, żaden głupi bękart nie wygrał żadnej wojny umierając za swój kraj, wojny można wygrać tylko zabijając innego głupiego bękarta za jego kraj."
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę, tylko sprawić by tamci skurwiele zginęli za swoją."
"Jest tylko jedna droga do śmierci dla zawodowego żołnierza: od ostatniego naboju w ostatniej bitwie podczas ostatniej wojny."


Jaser Arafat (ur. 24 sierpnia 1929 w Jerozolimie, zm. 11 listopada 2004 w szpitalu wojskowym Percy w Clamart), najbardziej znany polityk i przywódca palestyński, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 r.
"Allah i Bóg nagrodzą Palestyńczyków, którzy walczą przeciwko wrogowi okupującemu nasze święte miejsca. Ta rewolucja będzie trwała i z pomocą Allaha doprowadzi do zwycięstwa."
"Wszystko co o mnie chcielibyście sie dowiedzieć, będziecie wiedzieć po mojej śmierci."
"Co to jest niebezpieczeństwo? Żaden członek narodu palestyńskiego nie ma prawa odczuwać strachu."
"Mam czyste sumienie, nigdy go nie używałem."
"Chcą, żebyśmy uchwalili konstytucję? Nie ma problemu! Poprosimy Izrael, żeby dostarczył nam jeden egzemplarz własnej i skopiujemy ją słowo po słowie!"
"Nikt nie jest wolny od błędu, począwszy ode mnie samego."
"Jak możecie patrzeć bezczynnie! Izrael prowadzi na ziemiach palestyńskich akcję w nazistowskim stylu, popełnia zbrodnie wojenne!"


Józef Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie), mąż stanu, dowódca wojskowy, pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa do 1922 r., dwukrotny premier Polski, twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej.
"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska."
"Kto nie był buntownikiem za młodu ten będzie świnią na starość."
"Polacy okazali się kamieniem pleśnią pokrytym, a nie ładunkiem dynamitu."
"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić."
"W Polsce wszyscy krzyczą, iż posiadają większość."
"Trzeba, aby to co było szaleństwem, stało się także rozumem polskim."
"Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi."


Albert Einstein (ur. 14 marca 1879 w Ulm w Niemczech, zm. 18 kwietnia 1955 w Princeton w USA), twórca szczególnej i ogólnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła. Laureat nagrody Nobla za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego.
"Wojsko ten najgorszy wytwór życia stadnego, napawa mnie wstrętem; (...) owa plaga cywilizowanego świata powinna być czym prędzej zniesiona. Bohaterstwo na rozkaz, bezsensowna przemoc i cała ta obmierzła paplanina, którą nazywa się patriotyzmem – jakże serdecznie tego wszystkiego nienawidzę!"
"Jestem głęboko wierzącym ateistą."
"Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają?"
"Jeżeli moja teoria względności okaże się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi, że obywatelem świata. Jeśliby miała się okazać błędna, Francja oświadczyłaby, że jestem Niemcem, a Niemcy, że jestem Żydem."
"Mając dwadzieścia lat myślałem tylko o kochaniu. Potem kochałem już tylko myśleć."
"¦wiat Amerykanina jest tak wielki, jak jego gazeta."
"Nie mam żadnych talentów - prócz namiętnej ciekawości."


Platon (427 - 347 p.n.e), powszechnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności; był wrogiem demokracji, założył Akademię Ateńską, jest twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.
"Zdrowie jest najpierwszym dobrem, uroda drugim, a bogactwo trzecim."
"Lepiej chyba pójść choćby kawałek dobrą drogą, niż zajść daleko, lecz Ľle."
"Miarą mowy nie jest ten, który mówi, lecz ten, który słucha."
"Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre - w tym cel rozumnego życia."
"Najważniejszy w każdym działaniu jest początek."
"Tylko umarli widzieli koniec wojny."
"Za największego wroga ludzie mają tego, kto mówi im prawdę."


Tadeusz Kościuszko (ur. 4 lutego 1746, zm.15 października 1817) – generał polski i amerykański, inżynier fortyfikator, walczył o niepodległość Polski i USA, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794 r.
"Tylko wierność ludziom, czyni z nas człowieka."
"Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę."
"Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi."
"Nie może się naród ocalić bez rządu, ale rząd nie może być czynny bez zaufania, posłuszeństwa i gorliwości ludu."
"Od nas samych zależy poprawa rządu. Od obyczajów naszych."
"Pierwszy krok do zrzucenia niewoli jest odważyć się być wolnym, pierwszy krok do zwycięstwa - poznać się na własnej sile."
"To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić."


Winston Churchill (ur. 30 listopada 1874 r. w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 r. w Londynie)), brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla.
"Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi zanim nic nie powie."
"Jedyną rzeczą, której powinniśmy się bać jest strach."
"Jedyną rzeczą której uczy historia, jest to, że większości ludzi niczego nie uczy."
"Jeśli posadzić przy stole najodważniejszego marynarza, najbardziej nieustraszonego lotnika i najmężniejszego żołnierza cóż ujrzymy? Jak się sumuje ich strach."
"Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj."
"Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym."
"Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu."


Charles de Gaulle (ur. 22 listopada 1890 r., zm. 9 listopada 1970 r.), francuski polityk, w czasie II wojny światowej stał na czele emigracyjnego rządu Francji. W latach 1959-1969 był prezydentem Francji. Człowiek Roku 1958 według magazynu Time.
"Francja przegrała bitwę, ale Francja nie przegrała wojny."
"Polityka jest sprawą zbyt poważną, aby powierzać ją politykom."
"Przeszkoda pociąga człowieka z charakterem, jako że pokonując ją sam się urzeczywistnia."
"Zbyt często zapomina się, że jestem zwykłym człowiekiem. Mówię czasem, że ludzie są zawsze tylko ludźmi. I ci wysocy, i ci niscy, prezydenci i zwykli obywatele."
"Żaden prawdziwy problem nie może być rozwiązany, najlepsze, co można dla niego zrobić, to zapewnić mu trwanie."
"Nie może zginąć naród, który produkuje 300 gatunków sera."
"Doszliśmy w końcu z Churchillem do banalnego, acz ostatecznego, wniosku z wydarzeń które wstrząsnęły zachodem, że Anglia, końcem końców, jest wyspą, Francja przylądkiem kontynentu, zaś Ameryka zupełnie inną częścią świata."


Fidel Castro (ur. 13 sierpnia 1926 r.) – prawnik, prezydent i premier Republiki Kuby, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby i przywódca rewolucji kubańskiej. Z racji przewodzenia Armii Powstańczej w latach 1956-1959 popularnie nazywany El Comandante.
"Ani jedna kropla krwi nie została przelana w Stanach Zjednoczonych, ani jeden atom zdrowia nie został stracony przez 43 lata kubańskiej rewolucji z powodu zamachów terrorystycznych zorganizowanych przez Kubę."
"Kennedy jeszcze i teraz ma okazję stać się najsławniejszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, przywódcą, który powinien wreszcie zrozumieć, że możliwe jest współistnienie kapitalistów i socjalistów – nawet w Ameryce."
"Historia mnie uniewinni."
"Kuba nigdy nie będzie żywiła nienawiści ani nie obwiniała Amerykanów za krzywdy, jakie wycierpieliśmy z rąk ich rządu."
"Muszę przyznać, iż w pewnym okresie zdawało się, iż będziemy mogli pozostawić władzę innym; byliśmy trochę "utopistami"."
"Na Kubie przez ostatnie 45 lat nikt nikogo nie torturował, nie było szwadronów śmierci, nie było ani jednej egzekucji pozasądowej."
"Socjalizm pozostanie jedyną nadzieją na pokój i przetrwanie naszego gatunku."


Marcin LuterMarcin Luter (urodzony 10 listopada 1483 w Eisleben, zmarł 18 lutego 1546 także w Eisleben) - niemiecki reformator religijny, teoretyk i inicjator reformacji, mnich augustiański, doktor teologii.
"Ludzie dają posłuch jakiemuś astrologowi, który usiłował wykazać że to Ziemia się kręci, a nie niebiosa czy firmament, Słońce i Księżyc... Ów głupiec pragnie wywrócić do góry nogami całą astronomię."
"Bóg ustawia wskazówki."
"Człowiek jest dla człowieka pierwszą rzeczywistością."
"Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni."
"Jak pieczęć uwierzytelnia list, tak dobre uczynki uwierzytelniają wiarę."
"Kłamstwo jest kulą śnieżną: im dłużej ją kręcisz, tym staje się większa."
"Silną twierdzą jest nasz Bóg. Dobrą tarczą i bronią."


Włodzimierz LeninWłodzimierz Lenin (ur. 18 kwietnia 1870, wg kalendarza juliańskiego 6 kwietnia, w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach Leninowskich pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej.Teoretyk i ideolog komunizmu.
"Abstrakcyjnej prawdy nie ma. Prawda jest zawsze konkretna."
"Albo wesz zwycięży rewolucję, albo rewolucja zwycięży wesz."
"Szliśmy fałszywą drogą. Rosji potrzebna była ofiara dziesięciu Franciszków z Asyżu. Dopiero teraz zaczyna się przelew krwi..."
"Klasy to takie grupy ludzi, z których jedna może sobie przywłaszczać pracę innej z powodu różnicy miejsca zajmowanego przez nią w określonym systemie gospodarki społecznej."
"Należy umieć bezbłędnie określić, jakie są w odniesieniu do danej kwestii, w danej chwili nastroje mas, jakie są ich rzeczywiste dążenia; potrzeby i myśli."
"Religia to rodzaj duchowego alkoholu, w którym niewolnicy kapitału topią swoje człowieczeństwo i pragnienie lepszego życia."
"Sąd nie powinien uchylać się od stosowania terroru; takie zapewnienie byłoby oszukiwaniem siebie lub innych - powinien natomiast uzasadnić i zalegalizować go pryncypialnie, jasno, bez fałszu i bez upiększania."


II wojna światowaII wojna światowa - największy konflikt zbrojny w historii trwający od 01.09.1939 r. do 02.09.1945 r. (w Europie do 08.05.1945 r.), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, część Azji, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.
"Przyjacielu, wracaj do domu."
"Ludzie ludziom zgotowali ten los."
"Śmierć jednego człowieka to tragedia, śmierć miliona ludzi to statystyka."
"Nigdy na polach bitew tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym."
"Skończyła się wojna, to przelewanie krwi z pustego w próżne."
"To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, ale prawdopodobnie to koniec początku!"
"Historię piszą zwycięzcy."


CyceronCyceron (106 p.n.e. - 43 p.n.e.) - wybitny mówca rzymski, popularyzator filozofii greckiej, polityk, słynny ze stłumienia spisku Katyliny. Stronnik optymatów. Zamordowany wraz z bratem Kwintusem na polecenie Marka Antoniusza, który zemścił się w ten sposób za obelżywe słowa Filipiki.
"Argumentów nie należy liczyć, lecz ważyć."
"Dobro ludu najwyższym prawem."
"Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem."
"Historia nauczycielką życia."
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych, a zapominać o swoich."
"O, czasy! O, obyczaje!"
"W czasie wojny milczą prawa."


Isoroku YamamotoIsoroku Yamamoto (ur. 4 kwietnia 1884 r. - zm. 17 kwietnia 1943 r.) - admirał japoński, jeden z największych dowódców marynarki japońskiej podczas II wojny światowej, autor planu ataku na Pearl Harbor, zagorzały zwolennik lotniskowców.
"Mogę być zwolennikiem brydża albo pokera, ale nie życzę sobie aby mój plan nazywano grą."
"Nie podrzyna się gardła śpiącemu."
"Obawiam się, że obudziliśmy giganta i tchnęliśmy w niego wolę walki."
"Setka mrówek bez kłopotu da radę nawet skorpionowi."
"W przyszłej wojnie pancerniki będą tak samo użyteczne jak katana - piękne, ale nieskuteczne."
"Japonia będzie wygrywać, póki będzie atakować."
"Mogę być zwolennikiem brydża albo pokera, ale nie życzę sobie aby mój plan nazywano grą."


Otto von BismarckOtto von Bismarck (ur. 1 kwietnia 1815 r. w Schönhausen, zm. 30 lipca 1898 r. w Friedrichsruh) - niemiecki polityk, premier Prus, kanclerz Rzeszy, zwany Żelaznym Kanclerzem. Za jego rządów Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy. Przyczynił się do zjednoczenia Niemiec.
"Kto spełnia swe obowiązki, jest wiernym sługą, ale nie ma żadnego prawa do wdzięczności."
"Krwią i żelazem."
"Polityka nie jest właściwie nauką."
"My, Niemcy, boimy się tylko Boga."
"Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić."
"88 profesorów i Ojczyzno, jesteś zgubiona."
"W Prusach rewolucje robią królowie, a skoro to rewolucja, lepiej róbmy ją sami, niż żebyśmy mieli na jej skutek ucierpieć."


Otto von BismarckBorys Jelcyn (ur. 1 lutego 1931 r. w Jekaterynburgu) - pierwszy w historii prezydent Rosji. Pełnił swoją funkcję od 1991 do 1999 r. Okres jego rządów charakteryzuje się wszechobecną korupcją, a także problemami politycznymi, gospodarczymi i socjalnymi.
"Bill Clinton nie może zapominać, na jakim świecie żyje. Rosja dysponuje bronią jądrową i to ona wraz z Chinami będzie dyktować światu, jak żyć. "
"Mimo mojej dymisji, Rosja nie zejdzie z drogi demokracji. Nasz kraj nigdy nie wystąpi przeciw innemu państwu. (…) Jeszcze miesiąc i zmiażdżymy terrorystów i już nie opuścimy Czeczenii."
"Z człowiekiem, który publicznie mówi takie rzeczy, nie można i nie powinno się prowadzić żadnych rozmów politycznych."
"Wkroczyliśmy do Czeczenii nie po to, by rozpętać tam wojnę, ale by zaprowadzić pokój i zwalczać terroryzm. Dlatego nie możemy zgodzić się z krytyką Rosji i humanitarną ingerencją w nasze wewnętrzne sprawy"
"W ostatnim czasie miałem wrażenie, że ktoś próbuje cofnąć nas do epoki kamiennej. Nie możemy pozwolić, by otwarta agresja NATO przeciwko suwerennemu państwu stała się precedensem"
"Podziwiamy to, co pan robi w Jugosławii. To znaczy, oczywiście, podziwiamy to, co pan robi w Afryce Południowej"
"Przecież to takie proste - wystarczy przeczytać dokumenty, by zrozumieć, jaką ofiarę poniósł kraj, ile milionów istnień ludzkich pochłonęło barbarzyństwo tych polityków.Ale nie - Stalin wciąż figuruje w rankingach, a Lenin leży w mauzoleum na placu Czerwonym."


Mao ZedongMao Zedong (wym. mao dze-tung, ur. 26 grudnia 1893 r., zm. 9 września 1976 r.) - chiński przywódca komunistyczny; od 1943 r. szef biura politycznego Komunistycznej Partii Chin oraz Przewodniczący Komitetu Politycznego Komunistycznej Partii Chin aż do swojej śmierci.
"Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi."
"Dla osiągnięcia celu politycznego można poświęcić w ofierze połowę ludzkości."
"Karabin rodzi władzę."
"Nie ma budowania bez burzenia."
"Polityka – to bezkrwawa wojna, a wojna – to krwawa polityka."
"Siła polityczna wyrasta z lufy karabinu."
"Nadmiar czytania może być szkodliwy."


Napoleon BonaparteNapoleon Bonaparte (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja o 17:49, 1821 r. w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) - pierwszy konsul Republiki 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz przejściowo w 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch.
"Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana."
"Ciekawa byłaby książka, w której by nie było kłamstw."
"Człowiek nie ma przyjaciół. Przyjaciół ma tylko powodzenie."
"Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych."
"Kapitulacja to próba ocalenia wszystkiego, z wyjątkiem honoru."
"Na wojnie ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia."
"Nie polityka powinna rządzić ludźmi, lecz ludzie polityką."


ChavezHugo Chávez Frías (ur. 28 lipca 1954 r.) - socjalista, polityk i wojskowy wenezuelski. Dowódca nieudanego zamachu stanu z 1992 r., od 1999 r. prezydent Wenezueli.
"Poczekaj chwileczkę, muszę przecież jakoś ten stołek prezydencki odebrać. Nie nazywa się to przekazanie władzy?"
"Wiedziałem, że wrócę, choć nie sądziłem, że tak szybciutko (...) Bogu trzeba oddać co boskie, cesarzowi, co cesarskie, a ludowi, co do ludu należy."
"Naród Wenezueli przemówił, a jego głos jest głosem Boga!"
"Siły imperializmu i hegemonizmu usiłują zgnieść zarówno nas, jak i Białoruś."
"Amerykańska ambasada w Boliwii próbuje obrócić armię tego kraju przeciwko rządowi Evo Moralesa. Gringo, jedźcie do domu."
"Przysięgam na Chrystusa, największego socjalistę w dziejach, przysięgam na wszelkie męki, nadzieje i miłości: Ojczyzna, socjalizm albo śmierć!"
"USA to upadające mocarstwo, a Chiny to rosnące mocarstwo."


Edward GierekEdward Gierek (ur. 6 stycznia 1913 r., Porąbka – zm. 29 lipca 2001 r., Cieszyn), polski polityk, działacz komunistyczny I sekretarz KC PZPR od 20 grudnia 1970 r. do 6 września 1980 r.
"Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej."
"Idzie o wielką sprawę - o to, aby w obrębie życia jednego pokolenia zbudować drugą Polskę."
"Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć... Jak? Pomożecie?...No."
"Mocno sypie, towarzysze?"
"W krótkim czasie Polska stała się silniejsza, a Polakom zaczęło żyć się lepiej, i jest to fakt niepodważalny, którego nie kwestionuje nikt, nawet nasi wrogowie."
"Partia kieruje, a rząd rządzi."
"Rozmów Polaków z Polakami o sprawach Ojczyzny nigdy i nikt już nie zakłóci."


Ronald ReaganRonald Reagan (ur. 6 lutego 1911 r. – zm. 5 czerwca 2004 r.) - 40. prezydent USA (1981 - 1989), 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy Solidarności w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Był konserwatywnym liberałem.
"Ciężka praca jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale po co ryzykować?"
"Jak rozpoznać komunistę? Cóż, jest to ktoś kto czyta Marksa i Lenina. A jak rozpoznać antykomunistę? To ktoś kto rozumie Marksa i Lenina."
"Nie jestem dość sprytny, by kłamać."
"Pokój jest to nic tylko brak wojny."
"Recesja jest wtedy, gdy twój sąsiad traci pracę. Depresja, gdy ty tracisz pracę. A uzdrowienie, gdy pracę traci Jimmy Carter."
"Wydałem rozkazy, żeby zawsze budzono mnie, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo państwa. Nawet gdy jestem akurat na posiedzeniu gabinetu."
"Politykę uważa się za drugi najstarszy zawód świata. Doszedłem do wniosku, że jest bardzo podobny do pierwszego."


MahometMahomet (ur. około 570 r., zm. 8 czerwca 632 r.) - prorok i twórca islamu; muzułmanie wierzą, że jest największym i ostatnim prorokiem jedynego Boga, Allaha, a święta księga islamu, Koran, została mu przekazana przez Boga w serii objawień.
"Allah nie będzie miłosierny dla tych, którzy nie są miłosierni dla innych ludzi."
"Zawsze i wszędzie szukaj ludzi uczonych, uczących się, słuchających i kochających wiedzę. Zginiesz, jeśli nie będziesz piątym wśród tych czterech ludzi."
"Przyjmijcie skromność, byście nie uciskali jeden drugiego."
"Pośpiech jest wynalazkiem szatana."
"Jednemu Allah daje pożywienie, drugiemu apetyt."
"Jak masło topnieje na słońcu, tak kobieta w towarzystwie mężczyzny długo cnoty nie zachowa."
"Sny są skarbem włóczęgów."


Tadeusz KutrzebaTadeusz Kutrzeba (ur. 15 kwietnia 1886 w Krakowie, zm.8 stycznia 1947 w Londynie) - generał dywizji WP, dowódca Armii "Poznań" podczas wojny obronnej 1939 r.
"Okazja do zwrotu zaczepnego została przeoczona, a gdy po wahaniach została zarządzona, operacja była już słusznie spóźniona i – została słusznie odwołana. Rozkaz Naczelnego Dowództwa do odmarszu na stolicę wzbudził we mnie smutne refleksje."
"Powstawało zasadnicze pytanie: jak mamy się bić gdy będziemy najechani przez niemieckie dywizje pancerne, wyposażone w masy czołgów i wsparte silnym lotnictwem."
"Wraz z kapitulującym wojskiem Armii "Poznań" odeszli do niewoli wszyscy d-cy wielkich jednostek. Z samolotu który przyleciał do Warszawy 27 września, a odleciał do Bukaresztu 28 września nie skorzystał ani generał Rómmel, ani ja. Uważaliśmy za swój obowiązek dzielić losy żołnierzy, którym nie byliśmy w stanie dać laurów zwycięstwa."
"Za dobrze znałem stan naszego terenowego przygotowania i wyszkolenia. Za dobrze znałem nasze braki, głównie w dziale przeciwpancernym i przeciwlotniczym, aby sobie nie zdawać sprawy z tródnych warunków prowadzenia tej wojny."
"Wypuścić okazję do współdziałania z A. "Łódź", to pozwolić wrogowi bić nas częściami, bo gdy dziś bije naszego sąsiada, bez naszego udziału, to za parę dni weźmie się za nas."
"Okazja do zwrotu zaczepnego została przeoczona, a gdy po wahaniach została zarządzona, operacja była już słusznie spóźniona i – została słusznie odwołana. Rozkaz Naczelnego Dowództwa do odmarszu na stolicę wzbudził we mnie smutne refleksje."
"Powstawało zasadnicze pytanie: jak mamy się bić gdy będziemy najechani przez niemieckie dywizje pancerne, wyposażone w masy czołgów i wsparte silnym lotnictwem."


MonteskiuszMonteskiusz (ur. 18 stycznia 1689 w La Bre`de, zm. 10 lutego 1755 w Paryżu), francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz epoki Oświecenia. Teoria monteskiuszowego trójpodziału władzy wyłożona w dziele O duchu praw, stała się podstawą rozwoju ustroju parlamentarnego.
"Gdyby trójkąty stworzyły sobie boga, zrobiłyby go o trzech bokach."
"Im mniej ludzie myślą, tym więcej mówią."
"Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim."
"Naród wolny może mieć oswobodziciela; naród ujarzmiony może mieć tylko innego ciemięzcę."
"Twierdzenia matematyczne uważane są za prawdziwe, ponieważ w niczyim interesie nie leży, by uważać je za fałszywe."
"Wolność to dobro, które umożliwia korzystanie z innych dóbr."
"Największym złem, na które cierpi świat, jest nie siła złych, lecz słabość dobrych."


Benjamin FranklinBenjamin Franklin (ur. 17 stycznia 1706 r. w Bostonie - zm. 17 kwietnia 1790 r. w Filadelfii) - drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański. Jeden z "Ojców Założycieli" Stanów Zjednoczonych Ameryki.
"Czas to pieniądz."
"Człowiek mądry więcej uczy się od swoich wrogów, niż głupiec od przyjaciół."
"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!"
"Nigdy nie było dobrej wojny i złego pokoju."
"Piwo jest dowodem na to, że Bóg nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi."
"Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje."
"Lenistwo idzie tak wolno, że nędza je dogania."


Janusz KorczakJanusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. Stary Doktor (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie - zm. 6 sierpnia 1942 w obozie zagłady w Treblince) – pedagog, publicysta, pisarz, lekarz.
"Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem, jak to się robi."
"Kto ucieka od historii, tego historia dogoni. "
"Godność zachować w niedoli!"
"Zbyt kocham swoje szaleństwa, by nie przerażała mnie myśl, że ktoś wbrew woli próbował będzie mnie leczyć."
"Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest."
"Trzeba wiele wywalczyć i zrobić, aby mieć z czego tracić."
"Ludzie boją się śmierci, bo nie umieją cenić życia, Ludzie boją się śmierci, bo nie wiedzą, że tak przepyszne zjawisko, jak życie, może trwać tylko krótko, inaczej utraci swoją wartość - i znuży."


BeethovenLudwig van Beethoven (ur. 17 grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu) - kompozytor niemiecki, uważany za jednego z największych kompozytorów wszech czasów. Prekursor romantyzmu w muzyce. Jeden z klasyków wiedeńskich.
"Krzyże w życiu pełnią podobną rolę jak krzyżyki w muzyce: podwyższają."
"Muzyka jest większym odkryciem niż cała mądrość i filozofia."
"Muzyka potrzebą narodów."
"Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiet."
"Z serca – niech znowu do serc powraca."
"Nigdy nie będę się czołgał – moim królestwem jest Wszechświat."
"Nigdy nie myślałem o tym, żeby pisać dla reputacji i honoru. To, co mam w sercu, musi wyjść na zewnątrz; dlatego właśnie komponuję."


Curie SkłodowskaMaria Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Sancellemoz), uczona pochodzenia polskiego, większość życia spędziła we Francji. Zajmowała się badaniami z zakresu fizyki i chemii.Została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla.
"Czasami wydaje mi się, że praca dzieci w dzisiejszych szkołach jest tak nadmierna, że lepiej dzieci potopić niż uczyć w tych szkołach."
"Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia."
"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."
"Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń."
"Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym."
"Są uczeni - sadyści, którzy chętniej wyszukują błędy, niż stwierdzają prawdę."
"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć."


TalleyrandCharles-Maurice de Talleyrand-Périgord (ur. 2 lutego 1754 w Paryżu, zm. 17 maja 1838 tamże) (znany po prostu jako Talleyrand) - francuski dyplomata, minister spraw zagranicznych Francji; biskup Autun, książę Benewentu. Reprezentant Francji na kongresie wiedeńskim.
"Człowiek obdarowany został mową po to, aby ukryć swoje myśli."
"Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda."
"Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość."
"Nie mówcie nigdy źle o sobie; wasi przyjaciele powiedzą zawsze wystarczająco dużo."
"Wystrzegajcie się pierwszego odruchu, jest zawsze szlachetny."
"Uroda przyspiesza wszystko o 15 dni."
"Nigdy nie jesteś równie daleko od celu, jak wtedy, kiedy nie wiesz dokąd zmierzasz."


TocquevilleAlexis de Tocqueville (ur. 29 lipca 1805, zm. 16 kwietnia 1859) - francuski myśliciel, polityk i historyk. Jego najważniejszym dziełem jest "O demokracji w Ameryce", które napisał w wyniku podróży po USA. Był zwolennikiem liberalizmu.
"Wolność nie może zostać ustanowiona bez moralności, a moralność bez wiary."
"W naszych czasach prześladowany obywatel ma tylko jedną ucieczkę: odwołać się do całego narodu, a jeżeli naród pozostaje głuchy, do całej ludzkości. Jedynym sposobem, by tego dokonać jest prasa."
"Ludzie żyjący w ustroju arystokratycznym mogą ostatecznie obyć się bez wolności prasy, lecz ludzie demokracji nie mogą bez niej żyć."
"Ogólne można powiedzieć, że cele prawodawstwa demokratycznego śą bardziej pożyteczne dla ludzkości niż cele prawodawstwa arystokratycznego. Wszelako na tym kończą się jego zalety."
"Społeczeństwa demokratyczne mają naturalne upodobanie do wolności. Pozostawione sobie samym, poszukują jej, kochają ją i z bólem się z nią rozstają. Lecz dla równości żywią gwałtowną, nienasyconą, trwałą i nieprzezwyciężoną namiętność."
"Nigdy nie dość powtarzać, że nie istnieje nic bardziej obfitującego we wspaniałe rezultaty niż sztuka wolności i że jednocześnie nie ma nic trudniejszego niż uczenie się jej."
"Socjalizm jest nową formą poddaństwa."


SuworowAleksander Suworow (ur. 24 listopada 1729, zm. 18 maja 1800) - rosyjski generalissimus, dowódca i teoretyk wojskowości, walczył m.in. z konfederatami barskimi.
"Kula głupia - bagnet zuch"
"Żadna bitwa nie zostanie wygrana w gabinecie, a teoria bez praktyki nie istnieje."
"Bardzo trudno wypełnić swój obowiązek. Byłem uważany za barbarzyńcę, ponieważ w czasie ataku na Pragę zginęło 7 tys. ludzie. Europa mówi, że jestem potworem. Osobiście czytałem to w gazetach, ale chętnie porozmawiałbym o tym i zadał pytanie: czy nie lepiej zakończyć wojnę uśmiercając 7 tys. ludzi niż przeciągać ją dalej i zabić 100 tys."
"Dla mnie śmierć jest lepsza niż defensywa."
"Gdzie więcej wygody tam mniej odwagi."
"Jedna minuta decyduje o wyniku bitwy, jednak godzina o sukcesie kampanii, jeden dzień o losie imperiów."
"Zaskoczyć wroga to to samo, co go pokonać."


Bernard Law MontgomeryBernard Law Montgomery (ur. 17 listopada 1887, zm. 24 marca 1976)), brytyjski marszałek, dowódca wojsk alianckich w bitwie pod El-Alamein, dowódca operacji Overlord, autor planu nieudanej operacji Market-Garden.
"Chcę wszystkim powiedzieć, że ciężkie czasy się skończyły. Z nakazu premiera naszym celem jest zniszczenie wojsk Osi w północnej Afryce. To może być zrobione i to będzie zrobione!"
"Z dzielnymi sercami i chęciami do walki, prowadźcie do zwycięstwa."
"Zasada pierwsza, na pierwszej stronie zasad wojny mówi: nie maszeruj na Moskwę. Różni ludzie próbowali, Napoleon i Hitler. To jest pierwsza zasada. Nie wiem, czy wasi przywódcy znają zasadę drugą, która mówi: nie walcz swoją armią w Chinach. To ogromny kraj, bez jasno określonych celów."
"Każdy żołnierz musi wiedzieć, zanim zacznie się bitwa, jak toczona przez niego mała bitwa wpasowuje się w całość, jak sukces w jego walce wpływa na całą bitwę."
"Umiejętność dowodzenia to zdolność jednoczenia mężczyzn i kobiet w pewnym celu, a także charakter, który sprawia, że ludzie czują pewność siebie."
"Nie piję, nie palę, dużo śpię. Właśnie dlatego jestem w stuprocentowej formie. (Do Churchilla, który miał odpowiedzieć: Piję za dużo, śpię za mało i palę cygaro za cygarem. Właśnie dlatego jestem w dwustuprocentowej formie.)"
"Dyscyplina wzmacnia charakter tak, że staje się on niepodatny na niszczący wpływ strachu."
Data dodania: 15.07.2008 · Data modyfikacji: 10.07.2011· Liczba wyświetleń: 17558

Autor:

Redakcja

Liczba artykułów autora: 910

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Białe noce  Adam Przechrzta Fragment"Białe noce" - Adam Przechrzta. Fragment
Tekst źródłowy 
Paradoksy młodszego patriarchy  Eleonora Ratkiewicz Fragmenty"Paradoksy młodszego patriarchy" - Eleonora Ratkiewicz. Fragmenty
Tekst źródłowy 
Fiolet  Magdalena Kozak Fragment"Fiolet" - Magdalena Kozak. Fragment
Tekst źródłowy 
Dzienniki ze Spandau  Albert Speer Fragment"Dzienniki ze Spandau" - Albert Speer. Fragment
Tekst źródłowy 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.