konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Aktualności » Militaria

Holandia chce sprzedać Doormana


Podziel się z innymi:

Weź udział w dyskusji

   Zobacz całą galerię (1)

Niedoszły holenderski okręt wsparcia logistycznego <i>Karel Doorman</i>
Niedoszły holenderski okręt wsparcia logistycznego Karel Doorman

   Zobacz całą galerię (1)
Holenderskie ministerstwo obrony zapowiedziało, ze budowany przez Damen wielozadaniowy okręt wsparcia zostanie przeznaczony na sprzedaż. Zaskakująca decyzja jest efektem cięć w holenderskim budżecie obronnym.

Kadłub okrętu był budowany w należącej do Damen stoczni w rumuńskim Gałaczu. W sierpniu 2013 roku jednostka dotarła do Holandii, gdzie w stoczni w Vlissingen miała zostać ukończona. Koszty budowy okrętu Karel Doorman szacowano na 480 milionów dolarów. W tej chwili cena może jednak ulec zmianie w zależności od tego, jakie wyposażenie zostanie na nim zainstalowane. Nowy właściciel będzie mógł bowiem zmodyfikować obecny projekt. Jednym z potencjalnych nabywców może być Kanada, która obecnie poszukuje tego typu okrętu. Holendrzy chcą zaoszczędzić w ten sposób przynajmniej 300 milionów euro. Cięcia dotknęły nie tylko marynarkę wojenną. W planach jest również rozformowanie jednego z czterech batalionów piechoty holenderskich sił lądowych.

Sprzedaż jednostki oznacza, że w ogóle nie zostanie na niej podniesiona holenderska bandera. Obecnie Holandia zamierza zbudować mniejszy i dużo tańszy okręt wsparcia dla własnej marynarki wojennej. Karel Doorman miał zastąpić okręt zaopatrzeniowy Zr. Ms. Amsterdam, którego wycofanie ze służby zaplanowano na 2014 rok. Tymczasem nie jest to wcale stara jednostka, banderę podniesiono na niej w 1995 roku.

Doorman jest bardzo dużym okrętem. Wypiera ponad 28 tysięcy ton i jest długi na 204 metry. Osiąga prędkość 18 węzłów i ma zasięg niemal 10 tysięcy mil morskich przy prędkości 12 węzłów.

(blog.ottawacitizen.com, casr.ca)
Data dodania: 21.09.2013 · Data modyfikacji: 01.12.2013· Liczba wyświetleń: 1591

Autor:

Łukasz Ryniec

Liczba artykułów autora: 69

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Litwa wzmocni brygadę Żelazny WilkLitwa wzmocni brygadę Żelazny Wilk
Andrzej Pawłowski  
Chorwacja kupuje PzH 2000Chorwacja kupuje PzH 2000
Paweł Behrendt 
Jaki130 wznowią lotyJaki-130 wznowią loty
Andrzej Pawłowski  
Pancyry dla BrazyliiPancyry dla Brazylii
Paweł Behrendt 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.