konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Teksty źródłowe » Czasy najnowsze

Przemówienie Winstona Churchilla w Fulton

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu. Poza ta linia znajdują się wszystkie stolice byłych państw środkowej i wschodniej Europy: Warszawa, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt i Sofia - wszystkie te sławne miasta i zamieszkująca wokół nich ludność leżą, że tak się wyrażę, w sferze radzieckiej i wszystkie, w takiej czy w innej formie, podlegają nie tylko wpływom radzieckim, ale kontroli z Moskwy w bardzo wysokim, niekiedy rosnącym stopniu.

Rządy policyjne przenikają z Moskwy. Ale tylko Ateny, ze swa nieśmiertelna chwałą, mogą swobodnie decydować o swej przyszłości w wyborach pod nadzorem brytyjskim, amerykańskim i francuskim. Zachęcano rząd polski, będący pod wpływem rosyjskim, do dokonania olbrzymich i niesłusznych wtargnięć do Niemiec i teraz jesteśmy świadkami masowych wydaleń milionów Niemców w stopniu bolesnym i o jakim nigdy się nie śniło.

Partie komunistyczne, które były bardzo małe w tych wszystkich państwach Europy Wschodniej, otrzymały stanowisko nadrzędne i władze o wiele przewyższająca ich liczebność i dążą wszędzie do zdobycia wpływów totalistycznych, Prawie wszędzie panują rządy policyjne, z wyjątkiem Czechosłowacji, nie ma tam prawdziwej demokracji. Turcja i Persja są głęboko zaalarmowane i poruszone z powodu żądań wysuniętych pod adresem tych obu państw oraz z powodu nacisku wywieranego na nie przez rząd moskiewski,
Rosjanie w Berlinie próbują stworzyć partia quasi-komunistycznąż w swej strefie okupacyjnej w Niemczech przez udzielanie specjalnych korzyści grupom przywódców lewicowych. Po zakończeniu walk w czerwcu ubiegłego roku armie .amerykańska i brytyjska wycofały się stosownie do poprzedniego porozumienia, na zachód w pewnych punktach na głębokość 150 mil wzdłuż frontu ciągnącego się prawie 400 mil. żeby umożliwić naszym sprzymierzeńcom rosyjskim zajęcie tych rozległych terenów, zdobytych przez zachodnie demokracje.

Jeżeli obecnie rząd radziecki usiłuje, na własna rękę, stworzyć na tych obszarach Niemcy prokomunistyczne, wywoła to nowe poważne trudności w strefie amerykańskiej i brytyjskiej i da możliwość pokonanym Niemcom stania się przedmiotem przelicytowywania się demokracji radzieckiej i zachodniej. Jakiekolwiek wnioski moglibyśmy wyciągnąć z tych faktów - a są to fakty niewątpliwe - to jedno jest pewne, ze nie jest to Europa oswobodzona, o która walczyliśmy. A nie jest to także Europa, która by posiadała zasadnicze warunki trwałego pokoju. [...]
Nie sadze, żeby Rosja radziecka pragnęła wojny. Pragnie ona tylko wyciągnąć zyski z wojny i rozszerzać bez granic swoja potęgę i swoje doktryny. Dopóki jest jeszcze czas, to powinniście obecnie zastanowić się nad stałym zapobieżeniem wojnie i stworzeniem możliwie najprędzej we wszystkich krajach warunków dla wolności i demokracji, Nie usuniemy naszych trudności i niebezpieczeństw przez zamykanie na nie oczu. Nie będą one również usunięte przez samo wyczekiwanie tego, co się stanie, ani nie będą one usunięte przez politykę uspokajania.
Potrzebne jest załatwienie spraw spornych i im dłużej będzie się to odkładało, tym będzie ono trudniejsze i tym większe będą nasze niebezpieczeństwa.
Z tego, com widział podczas wojny u naszych przyjaciół i sojuszników rosyjskich, doszedłem do przekonania, ze niczego bardziej nie podziwiają oni niż siły i niczego bardziej nie lekceważą niż słabości, a zwłaszcza słabości militarnej.

Z tego powodu dawna doktryna o równowadze sił jest błędną. Jeżeli będziemy tylko mogli, to nie powinniśmy pozwolić sobie na operowanie wąskimi marginesami sił, stwarzając pokusę próby sił.
Jeżeli demokracje zachodnie będą się trzymały razem i twardo stały przy zasadach Karty Narodów Zjednoczonych, to wpływ ich na popieranie tych zasad będzie olbrzymi i trudno przypuścić, żeby znalazł się ktoś, kto chciałby je dręczyć. Jeżeli jednak będą one poróżnione albo zaniedbają swe obowiązki i jeżeli pozwolą na to, żeby przeminęły te ważne ponad wszystko lata, to wtedy zaiste katastrofa może nas wszystkich ogarnąć [...j.

Nigdy nie było w historii wojny, do której łatwiej było nie dopuścić przez akcje w odpowiednim czasie, niż wojna, która tylko ca spustoszyła tak wielkie obszary kuli ziemskiej. Moim zdaniem, można było nie dopuścić do niej bez jednego wystrzału, a Niemcy mogły być dzisiaj potężne, kwitnące i szanowane; nikt jednak nie chciał słuchać i jednego za drugim pochłonął nas wszystkich straszliwy odmęt.

Osądźcie sami, Panie i Panowie, czy powinniśmy dopuścić, żeby coś podobnego przytrafiło się ponownie! Osiągnąć to można w tym 1946 roku pod tym tylko warunkiem, ze zawrze się z Rosja na wszystkich punktach dobre porozumienie pod powaga Organizacji Narodów Zjednoczonych i ze to porozumienie będzie utrzymywane w ciągu wielu lat pokoju, przy czym porozumienie to powinno być zawarte w formie aktu światowego i poparte cala potęgą świata mówiącego po angielsku i krajów z nim związanych.
Tu leży rozwiązanie, które z należnym szacunkiem wam przedkładam w tym przemówieniu, zatytułowanym przeze mnie "mięśnie pokoju".

Niechaj nikt nie lekceważy wewnętrznej potęgi Imperium Brytyjskiego i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. [..,] Jeżeli dodamy do mówiącej po angielsku wspólnoty narodów ludność Stanów Zjednoczonych ze wszystkimi konsekwencjami, jakie taka współpraca pociąga za sobą w powietrzu, na morzu, na całej kuli ziemskiej, jak również w dziedzinie wiedzy i przemysłu, i pod względem siły moralnej, to nie będzie mogło być mowy o jakiejś chwiejnej i niestałej równowadze sił, która mogłaby stanowić pokusę dla ambicji i awanturniczości.Przeciwnie, bezpieczeństwo będzie wtedy zapewnione dzięki ogromnej przewadze sił.

Jeżeli stać będziemy wiernie przy Karcie Narodów Zjednoczonych i posuwać się naprzód w poczuciu spokojnej i trzeźwej siły, nie pożądając niczyjej ziemi ani skarbów i nie dążąc do narzucenia ludziom samowolnej kontroli nad ich myślami; jeśli wszystkie siły moralne i materialne Brytyjczyków i ich przekonania złącza się z waszymi w związku braterskim, drogi przyszłości będą jasne nie tylko dla nas, ale dla wszystkich, nie tylko w ciągu naszej epoki, ale i w przyszłym stuleciu.

Fulton, 5 III 1946 r.
Data dodania: 19.11.2006 · Data modyfikacji: 05.09.2008· Liczba wyświetleń: 20274

Autor:

Tekst źródłowy

Liczba artykułów autora: 205

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Białe noce  Adam Przechrzta Fragment"Białe noce" - Adam Przechrzta. Fragment
Tekst źródłowy 
Paradoksy młodszego patriarchy  Eleonora Ratkiewicz Fragmenty"Paradoksy młodszego patriarchy" - Eleonora Ratkiewicz. Fragmenty
Tekst źródłowy 
Fiolet  Magdalena Kozak Fragment"Fiolet" - Magdalena Kozak. Fragment
Tekst źródłowy 
Dzienniki ze Spandau  Albert Speer Fragment"Dzienniki ze Spandau" - Albert Speer. Fragment
Tekst źródłowy 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.