konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Aktualności » Inne

Likwidacja dowództwa NATO w Heidelbergu


Podziel się z innymi:

Weź udział w dyskusji

   Zobacz całą galerię (1)

Panorama Heidelbergu
Panorama Heidelbergu

   Zobacz całą galerię (1)
W ramach restrukturyzacji Sojuszu Północnoatlantyckiego rozwiązano dowództwo w Heidelbergu. Oficjalne uroczystości miały miejsce w czwartek.

Dowództwo zakończyło swoją działalność po 61 latach, ostatnim dowódcą był amerykański generał porucznik John W. Morgan III. Nieco wcześniej z Heidelbergu do Wiesbaden przeniesiono również dowództwo sił amerykańskich w Europie (niegdyś 7 Armia). Tym samym w mieście po raz pierwszy od II wojny światowej nie ma jednostek wojskowych. Uczestniczący w uroczystości dowódca połączonego dowództwa NATO w Brunnsum, niemiecki generał Hans-Lothar Domröse podkreślał, że po zakończeniu zimnej wojny nie ma już potrzeby utrzymywać tak rozbudowanych struktur sojuszu ‒Tak, więc nie mamy wroga, ale jesteśmy, niestety, otoczeni licznymi zagrożeniami, które zawsze mogą mieć wpływ na obszary pod ochroną sojuszu ‒ stwierdził.

Zatwierdzona w roku 2010 reforma NATO zakłada redukcję ogólnej liczby dowództw do 6, po jednym dla każdego rodzaju sił zbrojnych, 2 połączonych sił oraz Naczelne Dowództwo Sił Sprzymierzonych w Europie. Kolejne dowództwo przeznaczone do likwidacji znajduje się w Madrycie, zakończy ono swoją działalność w czerwcu bieżącego roku. Zadania obu przejmie nowoformowane Dowództwo Lądowe NATO w tureckim Izmirze. Nastąpi to w listopadzie, jednak pełną gotowość operacyjną uzyska dopiero w grudniu 2014. Obszarem zainteresowania nowego dowództwa będzie także Bliski Wschód i współpraca z tamtejszymi państwami przyjaźnie nastawionymi do Sojuszu jak Katar i ZEA..

(stripes.com)
Data dodania: 15.03.2013 · Data modyfikacji: 16.03.2013· Liczba wyświetleń: 830

Autor:

Paweł Behrendt

Liczba artykułów autora: 630

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Turysta znalazł prototyp podwodnego robota BundeswehryTurysta znalazł prototyp podwodnego robota Bundeswehry
Paweł Behrendt 
Znaleziono samolot C45Znaleziono samolot C-45
Andrzej Pawłowski  
Pierwsza kobieta w randze admirałaPierwsza kobieta w randze admirała
Andrzej Pawłowski  
Atak hakerów na izraelską armięAtak hakerów na izraelską armię
Paweł Behrendt 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.