konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Aktualności » Inne

Likwidacja dowództwa NATO w Heidelbergu


Podziel się z innymi:

Weź udział w dyskusji

   Zobacz całą galerię (1)

Panorama Heidelbergu
Panorama Heidelbergu

   Zobacz całą galerię (1)
W ramach restrukturyzacji Sojuszu Północnoatlantyckiego rozwiązano dowództwo w Heidelbergu. Oficjalne uroczystości miały miejsce w czwartek.

Dowództwo zakończyło swoją działalność po 61 latach, ostatnim dowódcą był amerykański generał porucznik John W. Morgan III. Nieco wcześniej z Heidelbergu do Wiesbaden przeniesiono również dowództwo sił amerykańskich w Europie (niegdyś 7 Armia). Tym samym w mieście po raz pierwszy od II wojny światowej nie ma jednostek wojskowych. Uczestniczący w uroczystości dowódca połączonego dowództwa NATO w Brunnsum, niemiecki generał Hans-Lothar Domröse podkreślał, że po zakończeniu zimnej wojny nie ma już potrzeby utrzymywać tak rozbudowanych struktur sojuszu ‒Tak, więc nie mamy wroga, ale jesteśmy, niestety, otoczeni licznymi zagrożeniami, które zawsze mogą mieć wpływ na obszary pod ochroną sojuszu ‒ stwierdził.

Zatwierdzona w roku 2010 reforma NATO zakłada redukcję ogólnej liczby dowództw do 6, po jednym dla każdego rodzaju sił zbrojnych, 2 połączonych sił oraz Naczelne Dowództwo Sił Sprzymierzonych w Europie. Kolejne dowództwo przeznaczone do likwidacji znajduje się w Madrycie, zakończy ono swoją działalność w czerwcu bieżącego roku. Zadania obu przejmie nowoformowane Dowództwo Lądowe NATO w tureckim Izmirze. Nastąpi to w listopadzie, jednak pełną gotowość operacyjną uzyska dopiero w grudniu 2014. Obszarem zainteresowania nowego dowództwa będzie także Bliski Wschód i współpraca z tamtejszymi państwami przyjaźnie nastawionymi do Sojuszu jak Katar i ZEA..

(stripes.com)
Data dodania: 15.03.2013 · Data modyfikacji: 16.03.2013· Liczba wyświetleń: 743

Autor:

Paweł Behrendt

Liczba artykułów autora: 561

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

F35 po raz pierwszy w EuropieF-35 po raz pierwszy w Europie
Maciej Hypś 
Nagroda Colliera dla X47BNagroda Colliera dla X-47B
Paweł Behrendt 
Dwadzieścia lat EurofighteraDwadzieścia lat Eurofightera
Natalia Michalczyk 
Dwudziesta rocznica katastrofy w Pope Air Force BaseDwudziesta rocznica katastrofy w Pope Air Force Base
Andrzej Pawłowski  

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.