Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForumRekrutacja 2011!
Strona Główna » Aktualności » Inne

Premiera strony www.JanKarski.org

Podziel się z innymi:

Weź udział w dyskusji

   Zobacz całą galerię (1)

Pomnik Jana Karskiego w Tel Awiwie.
Pomnik Jana Karskiego w Tel Awiwie.

   Zobacz całą galerię (1)
Z okazji VII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście Muzeum Historii Polski odsłania nową stronę internetową www.JanKarski.org programu Jan Karski. Niedokończona misja, poświęconą legendarnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, który alarmował przywódców Zachodu o dokonywanej Zagładzie w czasie, kiedy jeszcze można było ją zatrzymać.

Kluczowym elementem strony JanKarski.org jest mediateka, w której można obejrzeć archiwalne zdjęcia emisariusza, filmy, oryginalne raporty dotyczące jego misji i funkcjonowania podziemia, które dotąd znajdowały się tylko w archiwach. Dostępne na stronie materiały można przeglądać wybierając jeden z ich rodzajów (zdjęcia, dokumenty, filmy, książki czy teksty) lub tematycznie – według ich związku z wybraną historią z życia Karskiego.

JanKarski.org to projekt zrealizowany dzięki wsparciu Kancelarii Senatu przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Stworzenie mediateki to jeden z projektów programu Jan Karski. Niedokończona misja. Wkrótce udostępniony na stronie będzie także interdyscyplinarny pakiet edukacyjny Jan Karski. Życie i misja. Z pozostałymi działaniami związanymi z obchodami stulecia urodzin Emisariusza w 2014 roku w Polsce i za granicą można zapoznać się na stronie JanKarski.org i JanKarski.net (USA).

Jan Karski (wł. Jan Kozielewski) – ur. 24.04.1914 w Łodzi, zm. 13.07.2000 w Waszyngtonie; emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego; w 1942 r. dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów. Po wojnie pozostał w USA, gdzie na Uniwersytecie Georgetown przez 40 lat wykładał w School of Foreign Service. Za wojenne i powojenne dokonania wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

(informacja prasowa MHP)



Data dodania: 27.01.2012 · Data modyfikacji: 27.01.2012· Liczba wyświetleń: 184

Zobacz inne artykuły w tej kategorii

8222Waleczny Rycerz8221 Elizabeth Chadwick pod naszym patronatem„Waleczny Rycerz” Elizabeth Chadwick pod naszym patronatem!
Andrzej Zasowski
Towarzysząc mu od lat dzieciństwa, gdy cudem ledwie unika śmierci, poprzez sukcesy jako nauczyciela i opiekuna syna Henryka II i Eleonory Akwitańskiej, oglądamy jego tryumfy na polach turniejowych i zakulisowe zmagania na zamkowych korytarzach, gdzie zazdrość o pozycję królewskiego faworyta prowadzi do zdrady.


Większa ochrona dla irańskich naukowcówWiększa ochrona dla irańskich naukowców
Maciej Hypś
W wyniku ostatniej fali zamachów na ludzi zaangażowanych w irański program nuklearny rząd tego państwa podjął decyzję o zwiększeniu osobistej ochrony dla setek ludzi zaangażowanych w oficjalnie nie istniejący program.


Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!

AutorAutor
Redakcja  
Łukasz Golowanow

Liczba artykułów autora: 283

Komandos - Marcinko
AutorPatronat medialny

Operacja Geronimo
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.
Transport i przeprowadzki pomocne podczas tworzenia relacji realizuje firma Przeprowadzki Łódź, lider w dziedzinie transportu samochodowego.