konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Historia » Wczesna nowożytność

Powstanie Stanów Zjednoczonych

Amerykę północną kolonizowały w zasadzie cztery kraje: Hiszpania, Holandia, Anglia i Francja. Hiszpanie zajęli jednak tylko Meksyk i południową część obecnych USA (Kalifornia, Teksas), zresztą nawet dziś łatwo zauważyć wpływy kultury hiszpańskiej na tamtych terenach, na przykład wiele miast ma hiszpańskie nazwy, jak San Francisco czy Los Angeles. Holendrzy z kolei założyli w XVII wieku kolonie zwane Nowymi Niderlandami, jednak po przegranej wojnie z Anglią musieli ustąpić. Ameryka została więc skolonizowana przez dwa wielkie mocarstwa europejskie: Anglię i Francję.

Łatwe początki
W 1607 roku Anglicy docierają na wschodnie wybrzeże Ameryki, zakładają też pierwszą osadę - Jamestown. Francuzi opanowali dzisiejszą Kanadę, tereny od rzeki św. Wawrzyńca do Wielkich Jezior, jednak stopniowo posuwali się także na południe. Brytyjczycy na swej drodze napotkali rdzenną ludność tego terenu - Indian. Tubylcy byli jak najbardziej pozytywnie nastawieni do Europejczyków, niejednokrotnie udzielając im pomocy. Przybysze niestety nie odwzajemniali gestów Indian, spychając ich na zachód, w kierunku prerii i gór, czyli zdecydowanie trudniejszych ziem do życia.

Kolonie
W połowie XVIII wieku Anglicy mieli już trzynaście kolonii w Ameryce, w których mieszkało wówczas około dwóch milionów ludzi. W "stanach początkowych" (jak nazywano pierwsze kolonie) panowała równość, braterstwo, tolerancja religijna. Nie istniał znany z Europy problem z podziałem na stany, tu podział był prosty - na biednych i bogatych, choć różnice między tymi pierwszymi i drugimi nie były zbyt duże. Z biegiem lat kolonie coraz bardziej się usamodzielniały, nie podobało się to Anglii, która chciała zachować pełną kontrolę nad terenami za oceanem. W tym celu m.in. nałożyła cła na towary sprowadzane przez kolonie, oraz nakazała nabywanie towarów wyprodukowanych jedynie w Wielkiej Brytanii. Kolonie zbuntowały się. W 1773 roku do Bostonu przybył statek z transportem angielskiej herbaty, koloniści wdarli się na pokład i wrzucili cały ładunek do wody. To wydarzenie nazwane zostało "bostońskim piciem herbaty" i było bezpośrednim powodem wybuchu wojny z Anglią. Na Boston nałożone zostały kary, zwołano więc w 1774 roku Kongres Kontynentalny, który poparł buntowników i zarządził dalszy bojkot angielskich produktów. Rok później miało miejsce pierwsze starcie zbrojne kolonistów i brytyjskiej armii pod Lexington, wkrótce potem po raz drugi zebrał się Kongres Kontynentalny w Filadelfii, który zdecydował się prowadzić wojnę z Wielką Brytanią, dowódcą wojsk kolonialnych wybrano Jerzego Waszyngtona.

Wojna
Zebrał się komitet, któremu przewodził Tomasz Jefferson. Ów komitet stworzył Deklarację Niepodległości, która mówiła m.in., że wszyscy ludzie narodzili się z niezmywalnymi prawami, do życia, wolności itp., oraz, że wszyscy obywatele są sobie równi. Czwartego lipca 1776 roku Kongres zatwierdził dokument, który w zasadzie potwierdzał stworzenie nowego państwa - Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Obywatele nowo powstałego kraju musieli sobie jeszcze tylko wywalczyć niepodległość. Armia amerykańska nie mogła równać się z wojskiem brytyjskim do czasu, kiedy Jerzy Waszyngton zreorganizował wojsko. W 1777 roku armia pod dowództwem przyszłego prezydenta zwyciężyła z oddziałami angielskimi pod Saratogą. Wówczas Wielka Brytania postanawia użyć podstępu, aby złamać opór Amerykanów. Wykorzystali swoją flotę do zablokowania portów, wiedząc, że USA żadnej floty nie posiada. Wtedy na pomoc przychodzi im Francja, która jako pierwsza uznaje nowo powstałe państwo oraz rozpoczną wojnę morską z Anglią. W 1781 Anglicy ponoszą ostateczną klęskę pod Yorktown, traktat pokojowy podpisano w Wersalu w 1783 roku. Wielka Brytania uznaje niepodległość USA oraz zobowiązuje się do oddania terenów od Missisipi do Kanady.

Polacy
Dużym uznaniem w Ameryce cieszą się postaci polskich generałów mających udział w walce o niepodległość. Pierwszym z nich jest Tadeusz Kościuszko, który organizował wojska inżynieryjne, brał udział w oblężeniu Saratogi. Drugim jest Kazimierz Pułaski, stworzył on oddział zwany później legionem Pułaskiego, który zapoczątkował kawalerię amerykańską. Dowodził w zwycięskiej bitwie pod Charleston.

Konstytucja
Podstawą konstytucji była Deklaracja Niepodległości, dokument, który podpisano w 1776 roku. Konstytucję Stanów Zjednoczonych natomiast zatwierdzono w 1788 roku. W tym najważniejszym akcie prawnym po raz pierwszy zastosowano zasadę trójpodziału władz, utworzoną przez oświeceniowego myśliciela Monteskiusza. W 1789 roku miały miejsce pierwsze wybory, które wygrał Jerzy Waszyngton.
Data dodania: 16.01.2007 · Data modyfikacji: 16.01.2007· Liczba wyświetleń: 22125

Autor:

Maciek Lechowski

Liczba artykułów autora: 22

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

Klęska hetmana Kalinowskiego i 8222sarmacki Katyń8221 Biwa pod BatohemKlęska hetmana Kalinowskiego i „sarmacki Katyń”. Biwa pod Batohem
Daniel Kulhawiec 
Wspólne zwycięstwo Łopuszno 1512Wspólne zwycięstwo. Łopuszno 1512
Łukasz Banaś 
Polskie Termopile 1694 Bitwa pod HodowemPolskie Termopile 1694. Bitwa pod Hodowem
Dawid Siuta 
Ormianie w Rzeczypospolitej SzlacheckiejOrmianie w Rzeczypospolitej Szlacheckiej
Magdalena Łaszkiewicz 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.