konflikty
Strona głównaHistoriaMilitariaRecenzjeAktualnościWideoTapetyTestyForum
Strona Główna » Historia » Rocznice

24 grudnia 1798: Urodził się Adam Mickiewicz

1798: Urodził się Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz, polsko-litewski wiesz narodowy, urodził się 24 grudnia 1798 r. w Nowogródku. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Wileńskim został nauczycielem w Kownie. W tym czasie napisał dwa tomy "Poezji", w których znalazły się utwory takie jak "Romantyczność", "Świteź", "Świtezianka", "Trzech budrysów", "Parys" "Grażyna" a także księgi II i IV "Dziadów".
W 1823 r. został aresztowany za działalność w Towarzystwie Filomatów, tajnym stowarzyszeniu patriotycznym. Po opuszczeniu więzienia wyjechał w głąb Rosji. Przebywał min. w Odessie (dzisiaj w obrębie Ukrainy), Moskwie i Petersburgu. Nawiązał tam kontakty z przedstawicielami postępowej inteligencji,a także stworzył "Sonety Krymskie", "Sonety Odesskie" oraz "Konrada Wallenroda". W 1829 r. wyjechał w podróż po Europie. Przebywał w Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. W Dreźnie napisał III księgę "Dziadów". Nie udało mu się powrócić do kraju po wybuchu powstania listopadowego, w związku z czym zamieszkał w Paryżu, mieście w którym znajdowało się sporo emigrantów z Polski i Litwy. Przez pewien czas wykładał w Lozannie literaturę łacińską, próbował też w Rzymie, bezskutecznie, przekonać Piusa IX aby ten udzielił poparcia ruchom narodowowyzwoleńczym w Europie.
W Paryżu Mickiewicz współpracował z Towarzystwem Literackim i Towarzystwem Narodowym Polskim. Tamże stworzył swoje najbardziej znane dzieło, "Pana Tadeusza".
W 1834 r. ożenił się z Celiną Szymanowską. Miał z nią aż szóstkę dzieci. Mickiewicz nie był niestety w stanie zapewnić godnego bytu takiej gromadce. Co gorsze, żona zapadła na chorobę umysłową. Mickiewicz na kilka lat usunął się z życia publicznego.
W 1840 r. objął kierownictwo nad katedrą literatur słowiańskich na College de France. W 1841 r. związał się z sektą - kołem Towiańskiego. Było to powodem usunięcia go z uczelni.
Po utraceniu posady wyjechał do Włoch, gdzie głosił swoje radykalne poglądy. Jego działalność nie podobała się Rosji, która wymogła na lokalnej władzy nadzór policyjny nad Mickiewiczem.
Po wybuchu wojny krymskiej Mickiewicz próbował sformować Legiony Polskie, walczące z Francuzami przeciwko Rosji. W tym celu przybył w 1855 r. do Konstantynopola, gdzie zmarł.
Data dodania: 24.12.2006 · Data modyfikacji: 24.12.2006· Liczba wyświetleń: 4870

Autor:

Redakcja

Liczba artykułów autora: 910

Skomentuj artykuł i dołącz do dyskusji!Zobacz inne artykuły w tej kategorii

09 grudnia 1824: Bitwa pod Ayacucho
Redakcja 
02 grudnia 1789: Czarna procesja
Redakcja 
27 grudnia 1918: Wybuchło powstanie wielkopolskie.
Redakcja 
20 grudnia 1919:Założenie PZPN
Redakcja 

Portal historyczno-militarny Konflikty.pl pragnie szerzyć wiedzę o historii Polski i świata, ze szczególnym uwzględnieniem najintensywniejszego i najstraszniejszego z jej przejawów: historii wojen oraz narzędzi używanych do ich prowadzenia. Publikujemy teksty zarówno uznanych badaczy ze stopniami naukowymi, jak i doświadczonych pasjonatów, niemniej jednak na pierwszym miejscu niezmiennie stawiamy jakość.

Zobacz nasze profile:
       
Portal historyczno-militarny Konflikty.pl zarejestrowano w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczono symbolem: ISSN 2082-7903.